15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://kluczdopiekna.pl 300

Sposoby na nadmierne pocenie się. Jak poradzić sobie z tym przykrym problemem?

sposoby na nadmierne pocenie się

Cześć!

Nieprzyjemny zapach, mokre ubrania nie tylko pod pachami, problemy zdrowotne… Właśnie takie czynniki mogą wiązać z nadmiernym wydzielaniem potu. Na szczęście współczesna medycyna zna metody, dzięki którym pozbędziesz się tych przykrych dolegliwości. Dzięki nim nie będziesz musiała się przejmować potem!

Skąd ten pot?

Na ciele człowieka znajduje się około 2 mln gruczołów potowych. Najwięcej jest ich pod pachami na podeszwach i wewnętrznych stronach dłoni, na czole i piersiach. Wyróżnia się dwa rodzaje gruczołów potowych:

  1. Gruczoły ekrynowe – są rozmieszczone na całym ciele, a ich największe skupiska to pachy, stopy i dłonie. Gruczoły te służą termoregulacji i wydalaniu produktów przemiany materii. Pocenie nasila się przy temperaturze powyżej 30ºC lub w przypadku przegrzania się organizmu. Funkcjonowanie ośrodkowego układu nerwowego ma wpływ na gruczoły ekrynowe, co objawia się poceniem emocjonalnym. Pot pochodzący z tych gruczołów jest roztworem soli zawierającym mocznik, kwas mlekowy, węglowodany, tłuszcze i związki mineralne. Jego skład zależy od spożywanych pokarmów, warunków klimatycznych, poziomu hormonów i chorób.
  2.  Gruczoły apokrynowe – znajdują się pod pachami, w pachwinach, przy brodawkach sutkowych i organach płciowych oraz na owłosionej skórze głowy. Nie biorą udziału w termoregulacji, a ich aktywność rozpoczyna się w okresie dojrzewania. Pot pochodzący z gruczołów apokrynowych to lepka i gęsta biało-żółta substancja.

Pocenie się a inne czynniki

Na pocenie wpływ ma wiele czynników. Do najważniejszych zaliczają się:

  • czynniki psychiczne – pocenie się o podłożu psychicznym związane jest z bodźcami emocjonalnymi i utrzymuje się stale lub występuje napadowo. Dotyczy dłoni, twarzy, stóp, pach, pachwin. Jego objawy słabną po 25. roku życia;
  • czynniki związane z funkcjonowaniem układu nerwowego – prowadzą do pocenia asymetrycznego, które występuje wraz z innymi schorzeniami, np. zaburzeniami pracy jelit lub owrzodzeniem podudzi;
  • czynniki związane z pewnymi potrawami – to inaczej pocenie smakowe występujące po zjedzeniu gorących lub pikantnych potraw. Pot pojawia się wtedy na nosie, czole i w okolicy warg. Przyczyną jest uszkodzenie układu nerwowego – podczas jedzenia pobudzane są gruczoły potowe, a nie gruczoły ślinowe.

Potówki – jak sobie z nimi poradzić?

Potówki to najczęściej spotykane schorzenie gruczołów potowych. Występują pod warstwą rogową naskórka, przybierają postać drobnych pęcherzyków, a tworzą się na skutek zatrzymania potu w przewodach potowych. U noworodków i niemowląt często występują potówki czerwone, powstające w wyniku wysokiej temperatury działającej na skórę, zaniedbań higienicznych lub ciepłego ubierania dziecka. Pojawiają się na twarzy, karku, w pachwinach i pod pachami. Towarzyszy im uczucie pieczenia i często ulegają bakteryjnym zakażeniom. U dorosłych pojawiają się bardzo rzadko, najczęściej po wakacjach spędzonych w tropikach. Leczenie potówek polega na kąpielach w wodzie z nadmanganianem potasu i unikaniu przegrzewania. Punktowo stosuje się preparaty z kwasem borowym i mentolem, a w przypadku zakażeń bakteryjnych podaje się antybiotyk.

Nadmierne pocenie się stóp

Pielęgnacja stóp z nadmiernym poceniem się polega przede wszystkim na utrzymaniu ich w czystości w celu zmniejszenia ilości bakterii i grzybów. Stopy należy myć rano i wieczorem, używać mydeł dezodoryzujących, naparów z kory dębu lub szałwii i stosować kąpiele z dodatkiem soli. Przydadzą się zasypki do stóp, które zawierają talk pochłaniający wilgoć i nieprzyjemny zapach. Zakładaj skarpety z naturalnych i przewiewnych materiałów; ta sama zasada dotyczy się obuwia.

Sposoby na nadmierne pocenie się

  1.  Dezodorant i antyperspirant – pierwszy typ produktu nie hamuje wydzielania potu, ale ogranicza rozwój bakterii, które go rozkładają i nadają nieprzyjemny zapach. Antyperspiranty zaś zawierają związki chemiczne, które zatykają ujścia gruczołów łojowych. Do wyboru masz produkty w kulce, sztyfcie, spreju; są kosmetyki perfumowane i bezalkoholowe.
  2.  Botoks – podczas zabiegu z zastosowaniem botoksu możliwe jest całkowite zwalczenie nadpotliwości. Polega na punktowym ostrzykiwaniu tych części ciała, na których pojawił się problem z nadmiernym wydzielaniem potu, czyli pach, dłoni i stóp. Botoks wprowadza się cienką igłą, dzięki czemu zabieg jest bezbolesny. Efekty pojawiają się po około tygodniu i utrzymują się przez mniej więcej pół roku.
  3.  Naturalne sposoby – proste, tanie i skuteczne. Pomocne w leczeniu nadpotliwości pomocne będą: napar z szałwii, dezodorant z octu jabłkowego, tymianku i rozmarynu, napar ze skrzypu polnego, wyciąg z liści orzecha włoskiego, olejek z drzewa herbacianego, mieszanka z sody oczyszczonej i cytryny.
  4.  Mgiełki i wody termalne – przydadzą ci się latem, aby odświeżyć i orzeźwić skórę oraz nadać jej przyjemny owocowy lub kwiatowy aromat. Podobnie zadziała woda termalna. Ten kosmetyk ma dodatkowo nawilżające i łagodzące działanie.
błędy w pielęgnacji skóry
Poprzedni Post
Błędy w pielęgnacji skóry, które popełniałam latami
tatuaż
Następny Post
Tatuaż – kiedy zrobić go najlepiej i jak wygląda zdobienie ciała kolorowym pigmentem?

0 Komentarz

Zostaw Odpowiedź