15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://kluczdopiekna.pl 300

Tatuaż – kiedy zrobić go najlepiej i jak wygląda zdobienie ciała kolorowym pigmentem?

tatuaż

Cześć!

Tak jak na poddanie się zabiegom kosmetycznym najlepszą porą roku jest jesień, tak na zrobienie tatuażu również są odpowiednie pory. Jednak to nie wszystko. Jeżeli planujesz wytatuować sobie ciało, to sprawdź najpierw, z jakimi zasadami jest to związane. O czym musisz wiedzieć przed ozdabianiem skóry pigmentami i jak dbać o skórę już po zabiegu? Zapraszam do lektury.

Zanim się wydziarasz

Przed wizytą w salonie tatuażu warto dobrze się przygotować. Na kilka dni przed planowanym zabiegiem nie wolno ci pić alkoholu, który podnosi ciśnienie krwi i utrudnia krzepnięcie. Aby ułatwić pracę tatuażysty, można użyć kremów nawilżających. Nie powinny jednak zawierać substancji barwiących i zapachowych, które mogłyby podrażniać skórę.

Kiedy zrobić tatuaż?

Tatuażyści w tej kwestii są zgodni. Tatuaż najlepiej zrobić zimą, jesienią lub wczesną wiosną. Promieniowanie słoneczne jest wtedy mniejsze i nie wpływa tak negatywnie na skórę, jak dzieje się to latem. Gdybyś zdecydowała się na zrobienie tatuażu latem, to mogłabyś się narazić na podrażnienia i blaknięcie pigmentu. Poza tym słońce, opalanie się i kontakt ze słoną wodą morską może opóźniać proces gojenia się ran. Nie umawiaj się na wizytę w salonie tatuażu także wtedy, gdy chorowałaś lub czujesz się źle. Choroby wirusowe lub bakteryjne osłabiają układ immunologiczny, co wpływa na dłuższe gojenie się skóry pokrytej pigmentem. Jeśli koniecznie chcesz się wytatuować zimą, to profilaktycznie możesz przyjmować leki wzmacniające odporność. Pamiętaj jednak, żeby skonsultować to ze swoim lekarzem i tatuażystą.

Jak dbać o tatuaż zrobiony latem?

Dobry tatuażysta odradzi wykonanie zabiegu latem. Wytatuowana skóra goi się przez około 10 dni, lecz o tatuaż należy dbać dłużej. Dodatkowo w tym czasie trzeba unikać:

  • opalania się na dworze i w solarium – opalanie tatuażu powoduje blaknięcie barwników, przegrzewanie skóry, szybsze krążenie krwi i przemieszczanie się cząsteczek tuszu. W konsekwencji barwnik traci na intensywności, a kontury tracą na ostrości;
  • kąpieli morskich i pływania w basenie – nie wolno dopuścić do przemoczenia tatuażu, bo utrudnia to proces gojenia się, a sól morska i chlor podrażniają skórę;
  • kontaktu z ziemią lub jakimikolwiek zanieczyszczeniami – drobnoustroje, które żyją w ziemi, mogłyby zainfekować ranę i doprowadzić do poważnych komplikacji;
  • sauny – nie można przegrzać i przepocić skóry.

Jeżeli zrobiłaś sobie tatuaż latem, to pamiętaj, żeby o niego prawidłowo dbać. Najważniejsza jest ochrona przed słońcem. Żeby nie narażać barwników na działanie promieni słonecznych, noś ubrania z długimi rękawami lub nogawkami. Letnia garderoba powinna być zrobiona z przewiewnych i naturalnych materiałów (lnu, bawełny lub wiskozy) bez domieszki sztucznych włókien. Wytatuowaną skórę należy smarować kremem z filtrem SPF 50 na co najmniej pół godziny przed wyjściem. W godzinach od 11.00 do 15.00 należy unikać promieniowania UV, bo jest ono najsilniejsze.

Jak wygląda tatuowanie?

Niezależnie od pory roku tatuowanie wygląda tak samo. Skóra jest dezynfekowana, pokrywana kalką i tuszem hektograficznym. Potem rysowany jest kontur, który w zależności od stylu pracy tatuażysty i wzoru jest pogrubiany lub nie. Następnie pod skórę wprowadzane są barwniki. Po zabiegu tatuażysta nakłada opatrunek, który na skórze powinien pozostać od 4 do 8 godzin. Zaleca się aplikację preparatów przyspieszających gojenie się tatuażu i łagodzenie podrażnień. Ważne jest, żeby w czasie gojenia się tatuażu nie zrywać strupków i nie drapać skóry.

Kiedy i jak usunąć tatuaż?

Usuwanie tatuażu również jest uzależnione od pory roku. Najlepiej usuwać go jesienią lub zimą, kiedy promieniowanie słoneczne nie jest tak intensywne. Najpopularniejszymi i najskuteczniejszymi zabiegami usuwania tatuażu są między innymi: laser, dermabrazja i elektrokoagulacja. O skórę poddaną takiemu zabiegowi należy właściwie dbać: nie wystawiać na działanie słońca, nie poddawać złuszczaniu, nie stosować produktów z detergentami i wysuszającymi składnikami, używać nawilżających i łagodzących kosmetyków.

sposoby na nadmierne pocenie się
Poprzedni Post
Sposoby na nadmierne pocenie się. Jak poradzić sobie z tym przykrym problemem?
jak dbać o cerę alergiczną?
Następny Post
Jak dbać o cerę alergiczną? Moje porady pielęgnacyjne

0 Komentarz

Zostaw Odpowiedź