15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://kluczdopiekna.pl 300

Jak dbać o cerę alergiczną? Moje porady pielęgnacyjne

jak dbać o cerę alergiczną?

Cera alergiczna jest trudna w pielęgnacji, bo źle toleruje większość kosmetyków, twardą wodę, a nawet niektóre składniki pokarmowe. Chociaż ma podłoże genetyczne, może uaktywnić się w każdym wieku – pod wpływem różnych czynników. Bywa i tak, że alergiczna staje się skóra, która nigdy przedtem nie sprawiała żadnych problemów. Jak rozpoznać cerę alergiczną oraz odróżnić ją od cery wrażliwej i naczynkowej? Jak dbać o cerę alergiczną i co szkodzi cerze alergicznej? Na te i inne pytania postaram się odpowiedzieć za chwilę.

Jak rozpoznać cerę alergiczną oraz odróżnić ją od cery wrażliwej i naczynkowej?

Cera alergiczna a cera wrażliwa

Cera alergiczna bywa utożsamiana z cerą wrażliwą, bo podobnie reaguje na czynniki drażniące: uczuciem pieczenia lub nawet palenia, rumieniem, swędzeniem, a czasami wysypką. Łączy je także budowa: obie są płytko unaczynione, czego dowodem są prześwitujące przez skórę drobne naczynka krwionośne. Ponadto obie różnią się od zdrowej skóry uszkodzoną barierą lipidową naskórka, a często też jego warstwą rogową. Z kolei od siebie nawzajem odróżnia je mechanizm powstawania zmian.

Przykre odczucia towarzyszące skórze alergicznej, takie jak świąd, pieczenie czy rumień, są wywoływane przez alergeny, które przenikają przez uszkodzoną barierę skórno-naskórkową i w konsekwencji powodują reakcję zapalną. Z kolei w przypadku cery wrażliwej zmiany na skórze ujawniają się niemal natychmiast po kontakcie z czynnikiem drażniącym.

Pierwszy kontakt z alergenem uruchamia w organizmie reakcję alergiczną, która daje o sobie znać dopiero po powtórnym kontakcie z tą substancją. Dlatego jeżeli już po raz pierwszym użyciu nowego kosmetyku poczujecie, że Wasza skóra źle go znosi, prawdopodobnie jest ona tylko wrażliwa. Z kolei jeżeli reakcja alergiczna wystąpi dopiero po kolejnym zastosowaniu danego preparatu, najpewniej macie cerę alergiczną.

Innym wyznacznikiem cery alergicznej są tak zwane reakcje odległe, które mają to do siebie, że chociaż nałożyłyście kosmetyk na twarz, pokrzywka lub obrzęk pojawiły się na rękach, brzuchu lub dekolcie. Ponadto zmiany na skórze alergicznej rzadko znikają same – ustępują dopiero po zażyciu leków antyhistaminowych lub wapna.

Samodzielne odróżnienie cery alergicznej od wrażliwej nie jest łatwe, dlatego lepiej nie stawiać diagnozy na własną ręką. Dermatolog, który dokona rozpoznania, weźmie pod uwagę kryteria takie jak czas rozwoju zmian, ich lokalizację i rozmiar.

Cera alergiczna a cera naczynkowa

W przypadku cery naczynkowej zmiany skórne pojawiają się wskutek nie samego działania czynników zewnętrznych, takich jak mróz, słońce czy wiatr, lecz nagłej zmiany temperatury (powrót z dworu, gdzie jest zimno, do ogrzewanego mieszkania) – wtedy skóra staje się zaczerwieniona. W przypadku tego rodzaju cery naczynka są umiejscowione płycej niż w innych przypadkach. Cera naczynkowa to nie choroba; rumień jest wynikiem czynników genetycznych i hormonalnych (prawdopodobieństwo jego pojawienia się wzrasta, gdy zwiększa się produkcja estrogenów – z tego powodu kobiety mają cerę naczynkową częściej niż mężczyźni).

Czy cera alergiczna jest też wrażliwa?

Cera alergiczna zawsze jest wrażliwa, ale cera wrażliwa wcale nie musi być alergiczna. Wrażliwość to cecha nabyta, która pojawia się na przykład wskutek długotrwałej niewłaściwej pielęgnacji, a skłonność do alergii jest uwarunkowana genetycznie.

Jak dbać o cerę alergiczną?

O cerę alergiczną należy dbać w podobny sposób co o cerę wrażliwą. Powinnyście starannie dobierać kosmetyki i unikać twardej, chlorowanej wody.

Preparaty, które stosujecie, muszą być hipoalergiczne, bezzapachowe i dedykowane skórze atopowej. Powinny mieć odczyn pH 5,5 oraz chronić skórę przed działaniem szkodliwych czynników zewnętrznych, odbudowywać barierę lipidową, działać przeciwzapalnie, łagodzić podrażnienia i regenerować warstwę rogową naskórka. Wszystkie kosmetyki powinny pochodzić z tej samej linii pielęgnacyjnej – to zmniejszy ryzyko uczulenia.

W celu oczyszczania twarzy możecie używać mleczek do skóry atopowej i dermatologicznych kostek myjących, za to mydła i kosmetyki o działaniu złuszczającym musicie omijać szerokim łukiem. Skórę alergiczną złuszczajcie raz w miesiącu, wyłącznie peelingiem enzymatycznym.

Kosmetyki, których używacie na dzień, powinny zawierać mineralne (fizyczne) filtry przeciwsłoneczne (takie jak dwutlenek tytanu, tlenek cynku lub mika), bo rzadziej wywołują reakcje alergiczne. Dwa razy w tygodniu polecam Wam nałożyć maseczkę kojącą.

Co szkodzi cerze alergicznej?

Pielęgnacja cery alergicznej nie jest łatwa, bo to właśnie alergeny występujące w kosmetykach powodują świąd, pieczenie lub nasilenie istniejących zmian. Najpopularniejsze alergeny to lanolina, glikol propylenowy, pigmenty znajdujące się w kosmetykach kolorowych, konserwanty i kompozycje zapachowe. Dodatkowo skórze alergicznej szkodzi stres, zanieczyszczone powietrze, przebywanie w klimatyzowanych pomieszczeniach i równoczesne stosowanie zbyt wielu kosmetyków.

Objawem towarzyszącym cerze alergicznej bywa alergia pokarmowa; można ją podejrzewać, jeżeli zmiany na skórze wystąpiły po spożyciu określonego produktu. W takiej sytuacji musicie udać się do alergologa w celu wykonania testów, które ustalą alergen. Wyłączenie go z menu powinno poprawić stan skóry.

A jak Wy dbacie o cerę alergiczną i w jakim wieku się ujawniła? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!

tatuaż
Poprzedni Post
Tatuaż – kiedy zrobić go najlepiej i jak wygląda zdobienie ciała kolorowym pigmentem?
trądzik młodzieńczy
Następny Post
Czy i jak leczyć trądzik młodzieńczy? Moje sposoby na trądzik u nastolatków

0 Komentarz

Zostaw Odpowiedź