15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://kluczdopiekna.pl 300

Czy i jak leczyć trądzik młodzieńczy? Moje sposoby na trądzik u nastolatków

trądzik młodzieńczy

Trądzik młodzieńczy rujnuje życie nastoletnim dziewczynkom i chłopcom, którzy są posądzani o niezdrową dietę i niewłaściwą pielęgnację skóry. Mało kto wie, że wyłączną winę za trądzik młodzieńczy ponoszą hormony i burza, jaką wywołują. Jakie objawy i przyczyny ma trądzik młodzieńczy i co go pogłębia? Czy trądzik młodzieńczy trzeba leczyć, a jeżeli tak – jak to robić? Jak leczyć lekki trądzik i dlaczego występuje na plecach?

Trądzik młodzieńczy – objawy

Trądzik młodzieńczy różni się od zwykłego jedynie grupą docelową; podczas gdy ten pierwszy dotyka dojrzewającą młodzież w wieku 11-18 lat, trądzik zwyczajny uprzykrza życie dorosłym. Pierwszym objawem trądziku – zarówno zwykłego, jak i młodzieńczego – jest zaskórnik, czyli krostka, która może mieć formę zamkniętą lub otwartą. Forma zamknięta występuje pod postacią podskórnej grudki, a otwarta – ropnej krosty.

Z zaskórników otwartych powstaje stan zapalny, czego konsekwencją jest rozprzestrzenianie się trądziku na inne partie skóry, najczęściej na twarz, dekolt, ramiona i plecy. Jeżeli w tych rejonach widoczne zmiany skórne występują przez dłuższy czas, mamy do czynienia z trądzikiem młodzieńczym. Najskuteczniejszą metodą walki z trądzikiem jest reagowanie na jego pierwsze oznaki, czyli niewinnie wyglądające zaskórniki. Jeżeli zajmiecie się nimi w odpowiednim czasie, nie grozi Wam rozwój choroby.

Trądzik młodzieńczy – przyczyny

Za przyczyny trądziku młodzieńczego uważa się:

  •  wzrost poziomu hormonu androgenu we krwi;
  •  nadmierne rogowacenie skóry w obrębie gruczołów łojowych i mieszków włosowych;
  •  ponadmiarowe gromadzenie się bakterii wokół gruczołów.

Co pogłębia trądzik młodzieńczy?

Chociaż przyczyny trądziku młodzieńczego są od nas niezależne, możemy bezwiednie przyczynić się do jego zaognienia. Robimy to, gdy:

  • opalamy się – wtedy skóra staje się grubsza i w konsekwencji może blokować ujście gruczołów łojowych;
  •  stosujemy dietę ubogą w cynk i tłuszcze roślinne;
  •  spożywamy duże ilości cukrów i fast foodów.

Trądzik młodzieńczy jest potęgowany także przez stres, w tym stres oksydacyjny, z którym mamy do czynienia, gdy organizm nie radzi sobie z wolnymi rodnikami.

Czy trądzik młodzieńczy trzeba leczyć?

Trądzik młodzieńczy jest wynikiem zaburzonego funkcjonowania organizmu, dlatego nie powinnyście go ignorować. Możecie leczyć go samodzielnie lub z pomocą lekarza, który zacznie od terapii miejscowej i do leczenia ogólnego przejdzie dopiero wtedy, dopiero gdy ta pierwsza okaże się nieskuteczna.

Większość leków ma skutki uboczne, między innymi zaczerwienienie skóry. Wyraźną poprawę widać po około sześciu tygodniach leczenia. Jeżeli jej nie dostrzeżecie, powinnyście poradzić się innego dermatologa. Niepodjęcie żadnego leczenia może nieść za sobą fatalne skutki, których usunięcie będzie bardzo kosztowne, jeżeli nie niemożliwe. Są to trwałe przebarwienia oraz blizny płaskie i zanikowe. Do tego dochodzi jeszcze uraz psychiczny spowodowany kompleksami – młody człowiek jest wyśmiewany, a w efekcie wstydzi się swojego wyglądu oraz traci wiarę w siebie i własne możliwości.

Jak leczyć trądzik młodzieńczy?

Za najskuteczniejsze metody leczenia trądziku młodzieńczego uchodzą:

  •  antybiotyki, takie jak erytromycyna, minocyklina, tetracyklina i doksycyklina;
  •  tabletki antykoncepcyjne na receptę, które regulują poziom hormonów;
  •  kremy z retinolem, czyli witaminą A, która reguluje pracę gruczołów łojowych, normalizuje produkcję łoju, zwęża ujścia porów i regeneruje skórę;
  •  kuracja kwasami AHA (glikolowym, migdałowym, mlekowym i jabłkowym), które rozwiązują problem trądziku i przebarwień oraz ograniczają blizny potrądzikowe.

Jak leczyć lekki trądzik?

Jeżeli trądzik ma lekką formę i występuje miejscowo, wystarczy, że zastosujecie dermokosmetyki i ograniczycie czynniki cywilizacyjne. Dermokosmetyki to preparaty apteczne, które obchodzą się ze skórą bardzo delikatnie, a zarazem poprawiają jej kondycję.

Najlepiej korzystać z produktów w ramach jednej serii, co zwiększy skuteczność zawartych w nich składników aktywnych. Powinnyście zainwestować w trzy podstawowe produkty: krem, tonik i peeling. Do oczyszczania używajcie naturalnego mydła lub kremu micelarnego, po czym przecierajcie twarz tonikiem z dwuprocentowym stężeniem kwasu migdałowego lub salicylowego. Z kolei krem, który kupicie, powinien być przeznaczony do cery trądzikowej i dopasowany do Waszego rodzaju skóry, na przykład tłustej lub wrażliwej. Peeling stosujcie raz w tygodniu na suchą skórę i zmywajcie go letnią wodą.

Trądzik na plecach

Częstym problemem nastolatków są pryszcze na plecach. Ich przyczyną jest tak zwana rynna łojotokowa o zwiększonej ilości i aktywności gruczołów łojowych, która przebiega wzdłuż kręgosłupa, pomiędzy łopatkami. Praca gruczołów łojowych w tym miejscu normuje się dopiero około trzydziestego roku życia. Skórę na plecach należy pielęgnować w ten sam sposób, co problematyczne partie twarzy.

A jak Wy leczycie lub wyleczyłyście trądzik młodzieńczy? Podzielcie się swoimi doświadczeniami w komentarzach!

jak dbać o cerę alergiczną?
Poprzedni Post
Jak dbać o cerę alergiczną? Moje porady pielęgnacyjne
wszystko o ceramidach
Następny Post
Wszystko i jeszcze więcej co powinnaś wiedzieć o ceramidach

0 Komentarz

Zostaw Odpowiedź