15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://kluczdopiekna.pl 300

Kąpiel relaksująca i rozgrzewająca – moje przepisy

kąpiel relaksująca

Ludzie dzielą się na miłośników kąpieli i zwolenników prysznica. Mimo to sądzę, że nawet ta druga grupa doceni ciepłą wodę z pianą, urzekające zapachy i dobre kosmetyki. Na tym zbudowały swoją popularność ośrodki spa, które oferują przyjemne zabiegi, a tym samym pozwalają oderwać się od codziennych stresów, miło spędzić czas i zadbać o ciało. Jeżeli nie macie pieniędzy, aby skorzystać z tej oferty, urządźcie sobie spa we własnej łazience. W domowym spa możecie sobie pozwolić na godzinę relaksu w wannie, masaż i peeling. Nie wiecie, jak zrobić taką kąpiel? Jeżeli marzy Wam się kąpiel relaksująca, rozgrzewająca lub na wzmocnienie, to dobrze trafiłyście, bo za chwilę sprzedam Wam moje przepisy. Ponadto wyjaśnię, jak zrobić napar, odwar i wyciąg z ziół, a także jak powinna wyglądać pielęgnacja po kąpieli.

Jak zrobić kąpiel?

Waszym celem powinno być stworzenie takiej atmosfery, która pomoże Wam się odprężyć i oderwać od codzienności. Dlatego zapalcie pachnącą świecę i włączcie ulubioną muzykę. Przedtem zadbajcie o to, aby nikt Wam nie przeszkadzał przez godzinę albo dwie.

Zapach jest bardzo ważny, bo działa na zmysły, dlatego starannie wybierzcie pachnący olejek do kąpieli. Macie do wyboru między innymi aromaty owocowe, lawendę, wanilię, ylang-ylang i słodkie nuty kwiatowe. Kąpiel uzupełnijcie solą bogatą w naturalne minerały, ponieważ w ciepłej, słonej kąpieli rozluźnią się napięte, obolałe mięśnie i rozszerzą się pory. Ponadto skóra łatwiej oczyści się z toksyn i wchłonie odżywcze składniki mineralne. W dodatku sól ułatwi pozbycie się obrzęków i walkę z cellulitem.

Najpierw pomasujcie ciało olejkiem kosmetycznym, bo masaż rozgrzeje skórę i ułatwi wniknięcie składników olejku przez rozszerzone pory do głębszych warstw naskórka. Stanie się to, kiedy ponownie zanurzycie się w wodzie.

Wszystkie zabiegi pielęgnacyjne powinny być poprzedzone peelingiem ciała i twarzy. Prawidłowo dobrane preparaty złuszczające usuną stary, zrogowaciały naskórek, co umożliwi wykorzystanym później kosmetykom skuteczniejsze działanie. Kąpiel to idealny moment na położenie na twarz maseczki – rozpulchniona pod wpływem ciepła skóra lepiej wchłonie cenne składniki aktywne, których w takim kosmetyku jest więcej niż w zwykłym kremie. Wybierzcie maskę, która zaspokoi potrzeby Waszej cery; może nim być przesuszenie, rozszerzone naczynka, łojotok lub skłonność do zaskórników. Rozprowadźcie go na twarzy z wyjątkiem okolic oczu i ust, na szyi i na dekolcie. Odżywczą maskę docenią także włosy. Nanieście ją na wilgotne pasma i przykryjcie głowę foliowym czepkiem; pod wpływem ciepła rozchylą się łuski włosów, a aktywne składniki maski łatwiej wnikną w ich głąb. Pamiętajcie, że kiedy już spłuczecie ten kosmetyk, polejcie głowę chłodną wodą. Dzięki temu zamkną się łuski włosa, a substancje odżywcze pozostaną wewnątrz.

Kąpiel relaksująca – przepis

Aby przygotować kąpiel relaksującą, wystarczy dolać do niej olejek pomarańczowy, który odżywia skórę i poprawia jej koloryt, a dodatkowo zwalcza cellulit. Przydatny okaże się jeszcze olejek lawendowy i napar z dwóch garści suszonych kwiatów akacji oraz po jednej garści liści melisy i lawendy.

Kąpiel rozgrzewająca – przepis

Jeżeli interesuje Was kąpiel rozgrzewająca, dodajcie do niej:

  • kompozycję olejków eterycznych z eukaliptusa i tymianku,
  • odwar z około jedenastu goździków, kawałka kory cynamonowej i skórki z jednej pomarańczy,
  • olejek z igliwia sosnowego, który ma właściwości odświeżające i odkażające, dlatego wspomoże leczenie kataru, zapalenia zatok i grypy.

Kąpiel na wzmocnienie – przepis

Potrzebujecie ogólnego wzmocnienia? Waszą kondycję poprawi kąpiel wzbogacona o:

  • odwar z trzech łyżek ziela macierzanki, jednej łyżki suszonych kwiatów nagietka i jednej łyżki suszonych liści babki lancetowatej,
  • ekstrakt gingko-biloba i mentolu,
  • wyciąg z kwiatostanów lipy.

Jak zrobić napar?

Napar przygotujecie z suszonych liści i kwiatów wybranych roślin, które dostaniecie w sklepach zielarskich i aptekach. Możecie go zrobić na dwa sposoby:

  1. Wsypcie 250-500 gramów mieszanki ziół do płóciennego lub lnianego woreczka, zalejcie dwoma litrami wrzącej wody i pozostawcie pod przykryciem na około dwudziestu minut. Zanim go wlejecie do wanny z ciepłą wodą, przecedźcie go.
  2. Zanurzcie w wannie woreczek z mieszanką ziół. Najpierw powinna być wypełniona do połowy gorącą wodą, a później uzupełniona do właściwej temperatury.

Jak zrobić odwar?

Aby przygotować odwar, skorzystajcie z twardych części ziół, takich jak kora, korzenie i nasiona. Zalejcie mieszankę ziołową zimną wodą i podgrzewajcie pod przykryciem przez około pół godziny. Starajcie się nie dopuścić mieszanki do wrzenia. Przecedźcie odwar, zanim go wlejecie do wanny.

Jak zrobić wyciąg z ziół?

Aby przygotować wyciąg z ziół, zalejcie mieszankę ziół zimną wodą, przykryjcie i odstawcie. Po upływie dwunastu godzin podgrzejcie macerat, przecedźcie i wlejcie do wanny.

Pielęgnacja po kąpieli

Odprężająca kąpiel powinna mieć temperaturę zbliżoną do temperatury naszego ciała, czyli około 37°C. Nie powinna trwać dłużej niż pół godziny, bo długie wylegiwanie się w wodzie wysusza skórę i uszkadza naskórek. Z tego powodu po wyjściu z wanny i osuszeniu ciała od razu sięgnijcie po balsam lub olejek, rozprowadźcie go na skórze i pozostawcie do wchłonięcia. Takie kosmetyki odbudowują lipidowy płaszcz, który ochrania skórę, i zatrzymują wilgoć w naskórku. Po kąpieli warto zająć się także cellulitem i rozstępami. Z kolei twarz i szyję posmarujcie odżywczym kremem i delikatnie go wmasujcie w skórę; w ten sposób pobudzicie jej krążenie i poprawicie jej koloryt oraz ułatwicie odpływ limfy i pozbędziecie się obrzęków.

Znacie inne przepisy na kąpiel o określonych właściwościach? Często robicie sobie takie domowe spa? Czekam na Wasze komentarze!

pielęgnacja cery naczynkowej
Poprzedni Post
Jak pielęgnuję cerę naczynkową?
zabiegi kosmetyczne
Następny Post
Tych zabiegów kosmetycznych nie powinnaś robić wiosną i latem!

0 Komentarz

Zostaw Odpowiedź