15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://kluczdopiekna.pl 300

Jak pielęgnuję cerę naczynkową?

pielęgnacja cery naczynkowej

Najbardziej widoczną oznaką cery naczynkowej są rumiane policzki, które świadczą o kruchości naczynek krwionośnych. Cera naczynkowa jest cienka i wrażliwa, dlatego wymaga szczególnej troski, zwłaszcza zimą. Niekiedy sama pielęgnacja okazuje się niewystarczająca – wtedy warto rozważyć zabieg zamykania rozszerzonych naczynek w gabinecie medycyny estetycznej. Jakie kosmetyki toleruje cera naczynkowa oraz jak powinno przebiegać oczyszczanie i złuszczanie cery naczynkowej? Czy linia kosmetyków do cery naczynkowej jest niezbędna, czy wystarczy dedykowany jej krem? Czy pojęcia „cera naczynkowa” i „makijaż” mogą iść w parze? Na jakie zabiegi się zdecydować, jeżeli kosmetyki do cery naczynkowej zawiodą? O tym wszystkim dzisiaj napiszę.

Jaka jest cera naczynkowa?

Pod wpływem temperatury i silnych uczuć naczynka krwionośne ulegają gwałtownemu rozszerzeniu i powinny ulec równie szybkiemu zwężeniu. Jeżeli rumieńce pojawiają się, ale długo nie znikają, to znaczy, że ich ścianki są słabe i mało elastyczne. Z czasem przestają się obkurczać i są stale widoczne w postaci czerwonych nitek. To nie tylko nieestetyczne, lecz także niebezpieczne, ponieważ kruchość naczynek może wywoływać stany zapalne i trądzik różowaty.

Cera naczynkowa jest domeną kobiet. Dlaczego? Ponieważ to żeńskie hormony płciowe, czyli estrogeny, działają rozluźniająco na mięśniówkę naczyń, a ponadto skóra kobiet jest cieńsza i wrażliwsza na bodźce zewnętrzne niż skóra mężczyzn.

Pierwsze zauważalnie rozszerzone naczynka mogą wystąpić nawet u nastolatek, zwłaszcza tych, które lubią się opalać. Objawy nasilają się po trzydziestym roku życia, kiedy skóra zaczyna produkować mniej kolagenu, a mikrokrążenie ulga pogorszeniu.

Cera naczynkowa – kosmetyki

Cera naczynkowa jest bardzo delikatna i takiego traktowania potrzebuje. Przy doborze kosmetyków należy uważnie czytać ich skład, żeby uniknąć substancji, które mogłyby podrażnić skórę. Składniki, których nie toleruje cera naczynkowa, to między innymi:

  • alkohol etylowy,
  • aceton,
  • mentol,
  • glikol propylenowy,
  • kwas witaminy A,
  • mocznik.

1. Oczyszczanie cery naczynkowej

Jeżeli preferujecie oczyszczanie twarzy za pomocą mleczka, wybierajcie mleczka łagodne dedykowane cerze naczynkowej lub alergicznej, które ją nawilżą i wzmocnią. Równie dobrym rozwiązaniem będą płyny micelarne.

Jeżeli używacie preparatów myjących, nie spłukujcie ich twardą wodą prosto z kranu. Zastąpcie ją wodą przegotowaną (koniecznie letnią, bo zimna i gorąca źle wpływa na naczynka) lub mineralną. Następnie delikatnie – bez pocierania ręcznikiem – osuszcie skórę, po czym zastosujcie tonik lub wodę termalną.

2. Złuszczanie cery naczynkowej

Nawet delikatna cera naczynkowa potrzebuje złuszczania. W tym celu wystarczy co 10-14 dni użyć peelingu, ale obowiązkowo enzymatycznego, bo ziarnisty będzie zbyt inwazyjny. Kiedy złuszczacie martwy naskórek, pobudzacie komórki do regeneracji; w efekcie skóra staje się grubsza i co za tym idzie – bardziej odporna na działanie czynników zewnętrznych, a naczynka są mniej widoczne.

3. Krem do cery naczynkowej

Dobry krem do cery naczynkowej będzie ją nawilżał i chronił oraz zapobiegał zaczerwieniom, a w razie potrzeby – redukował je. W związku z tym tego typu preparat powinien zawierać substancje o właściwościach nawilżających, takie jak kwas hialuronowy, kolagen lub gliceryna. Ochronę przeciwsłoneczną cerze naczynkowej zapewni filtr przeciwsłoneczny, minimum SPF 20. Z kolei rozległe zaczerwienienia skóry zredukuje na przykład wyciąg z ruszczyka.

4. Linia kosmetyków do cery naczynkowej

W ofercie wielu firm kosmetycznych znajduje się linia kosmetyków przeznaczona do cery naczynkowej. Tworzą ją preparaty oczyszczające i pielęgnujące, między innymi mleczka i płyny do demakijażu oraz toniki i kremy. Jeżeli używacie kosmetyków w ramach jednej serii pielęgnacyjnej, przedłużacie dobroczynne działanie poszczególnych składników na skórę. Oczywiście, nie oznacza to, że musicie stosować preparaty jednej marki kosmetycznej.

Cera naczynkowa – makijaż

Rozszerzone naczynka możecie zamaskować makijażem. Jeżeli nie podoła im zwykły fluid i puder, sięgnijcie po korektor z zielonymi pigmentami, nanieście go punktowo na problematyczne partie skóry i delikatnie rozprowadźcie palcem lub aplikatorem. Na zakończenie nałóżcie podkład w naturalnym kolorze. Gdy widocznych naczynek jest dużo, zatuszujcie je zieloną bazą pod makijaż lub silnie kryjącym podkładem. Na przygotowaną w ten sposób skórę możecie nałożyć sypki puder, który nada cerze jedwabisty, matowy wygląd i wyrówna koloryt. Najlepszym wyborem będzie puder transparentny lub w odcieniach brązu, a najgorszym – puder w różowej tonacji.

Cera naczynkowa – zabiegi

Kosmetyki mogą wzmocnić naczynka, zapobiec pojawieniu się nowych zmian i zakamuflować te istniejące, ale nie usuną ich. Dokona tego tylko lekarz lub kosmetyczka. W celu pozbycia się rozszerzonych naczynek stosuje się różne metody. Najpopularniejsze z nich to:

  • Elektrokoagulacja
    Zabieg polega na nakłuciu skóry igłą zasilaną prądem o wysokiej częstotliwości. Pod wpływem prądu naczynko się kurczy. Zabieg jest dość bolesny, mimo to preparaty znieczulające nie są stosowane, ponieważ rozjaśniają zmiany i tym samym utrudniają wykonanie zabiegu.
  • Laser
    Zabieg polega na uszkodzeniu wnętrza naczynka, co prowadzi do jego obkurczenia. Po zastosowaniu lasera skóra jest zaczerwieniona i może być obrzęknięta. Sam zabieg też nie należy do przyjemności.

Oba zabiegi najlepiej wykonywać jesienią lub wiosną, bo podrażniona skóra źle toleruje wahania temperatur i ostre słońce.

W jaki sposób Wy radzicie sobie z cerą naczynkową? Jakie kosmetyki polecacie? Poddajecie się jakimś zabiegom? Podzielcie się swoimi doświadczeniami!

rodzaje trądziku
Poprzedni Post
Poznaj trądzik. Rodzaje choroby i ich charakterystyka
kąpiel relaksująca
Następny Post
Kąpiel relaksująca i rozgrzewająca – moje przepisy

0 Komentarz

Zostaw Odpowiedź