Oleje są stosowane w naturalnej pielęgnacji skóry od zarania dziejów. Sięgamy po nie, bo nawilżają i oczyszczają skórę. Stanowią składnik kosmetyków pielęgnacyjnych i podstawę demakijażu oraz mogą zastąpić krem do twarzy. Wybierajcie oleje tłoczone na zimno i nierafinowane, które są bogatsze niż te oczyszczone. Z kolei te ostatnie mniej uczulają, dlatego mogą być stosowane przy cerze alergicznej. Wszystkie oleje należy aplikować na wilgotną skórę. Odpowiednio dobrane do skóry zdziałają cuda, ale nietrafiony wybór może skutkować znacznym pogorszeniem jej kondycji. Jak dobrać olejek do potrzeb skóry? Oto moje rady.
Jakie oleje wybierać?
Oleje, które kupujecie, muszą być przechowywane w butelce z ciemnego szkła, które chroni przed słońcem, dzięki czemu opóźnia proces rozkładania się produktu. Butelka powinna być zakończona pipetą – najbardziej higienicznym i precyzyjnym aplikatorem. Po jej otwarciu olej należy przechowywać wyłącznie w lodówce.
Zanim wybierzecie olej do pielęgnacji skóry twarzy, zwróćcie uwagę na wchodzące w jego skład kwasy. Do skóry tłustej, mieszanej i trądzikowej służą tzw. „suche oleje”, które wchłaniają się tuż po aplikacji i dzięki temu nie pozostawiają tłustego filmu na skórze. Suche oleje zawierają kwas linolowy, linolenowy lub gamma-linolenowy. Z kolei skóra sucha potrzebuje olejów, które zostawiają na skórze warstwę ochronną. Takie działanie ma kwas oleinowy, stearynowy, palmitynowy, mirystynowy, arachidowy lub laurynowy.
Jeżeli nie wiecie, jak dobrać olejek do potrzeb skóry, poznajcie właściwości najpopularniejszych olejów pielęgnacyjnych.
Olej arganowy – właściwości
Olej arganowy ma kolor jasnożółty i zapach odpowiadający orzechom arganowych. Możecie go stosować do samodzielnej pielęgnacji twarzy, dłoni i paznokci oraz jako dodatek do kosmetyków. Wchłania się tuż po aplikacji. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, takie jak omega-6 i omega-9, oraz witaminę E i związki fenolowe, którym zawdzięcza silne właściwości antyoksydacyjne.
Olej arganowy przyspiesza gojenie oraz ma działanie przeciwzapalne i łagodzące. Odbudowuje barierę hydrolipidową naskórka i reguluje pracę gruczołów łojowych. Może być używany niezależnie od rodzaju skóry, ale najbardziej spektakularne efekty daje zastosowanie go w pielęgnacji skóry dojrzałej, suchej i podrażnionej.
Olej z opuncji – właściwości
Olej z opuncji ma delikatny zapach i lekkie, matowe wykończenie. Jest bardzo drogi, ponieważ aby pozyskać litr oleju, należy wytłoczyć około pół tony pestek. Zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie kwas omega-6, fitosterole i witaminę E. Ma właściwości immunostymulujące, czyli zwiększa odporność skóry na czynniki zewnętrzne. Ponadto działa przeciwzmarszczkowo i antyoksydacyjnie, nawilża skórę oraz poprawia jej napięcie i koloryt. Wzmacnia barierę lipidową, łagodzi podrażnienia, sprzyja regeneracji i reguluje pracę gruczołów łojowych. Jest tak delikatny, że możecie go stosować nawet do pielęgnacji skóry oczu. Jeżeli Wasza cera jest dojrzała, sucha lub tłusta, olej z opuncji jest idealnym rozwiązaniem.
Olej jojoba – właściwości
Olej jojoba to płynny wosk o jasnożółtym kolorze. Jest bardzo lekki, szybko się wchłania i ma aksamitne wykończenie. Jego skład jest zbliżony do sebum, czyli lipidowego płaszcza ochronnego skóry, co skutkuje jego łatwą przyswajalnością. Chroni skórę przed utratą wody, a witaminie E zawdzięcza działanie regeneracyjne i antyoksydacyjne. Olej jojoba nie zmienia pH skóry i zachowuje jej kwaśny odczyn. Ma właściwości zmiękczające i zawiera naturalny filtr przeciwsłoneczny. Sprawdzi się w pielęgnacji skóry wrażliwej, suchej, tłustej i trądzikowej.
Olej tamanu – właściwości
Olej tamanu ma zielony kolor i intensywny korzenno-orzechowy zapach. Zawiera naturalne flawonoidy, które nadają mu właściwości przeciwbakteryjne, kojące i zmniejszające obrzęk. Dzięki bogactwu nienasyconych kwasów tłuszczowych, czyli kwasu linolowego i oleinowego, wspomaga gojenie się ran, łagodzi stany zapalne oraz minimalizuje suchość i łuszczenie się skóry. Ponadto ma działanie antyoksydacyjne.
Olej tamanu jest uniwersalny, dlatego możecie go stosować do każdego rodzaju cery. Sprawdzi się w pielęgnacji cery trądzikowej, ponieważ reguluje działanie gruczołów łojowych, przyspiesza gojenie zmian skórnych, redukuje zaskórniki i działa kojąco. Może być stosowany na podrażnienia, dlatego sprosta wymaganiom cery wrażliwej. Z kolei ze względu na swoje właściwości regeneracyjne i zawartość naturalnego filtra przeciwsłonecznego odpowie na potrzeby skóry dojrzałej.
Olej marula – właściwości
Olej marula ma żółty kolor, charakterystyczny orzechowy zapach, konsystencję sprzyjającą szybkiemu wchłanianiu i satynowe wykończenie. Zawiera kwas oleinowy i składniki o działaniu antyoksydacyjnym, czyli witaminę C i E oraz flawonoidy i katechiny. Działa przeciwstarzeniowo: odpowiada za regenerację skóry i wygładza drobne zmarszczki. Ma właściwości przeciwbakteryjne, a także odświeża i odżywia skórę.
Olej marula silnie nawilża, dzięki czemu wzmacnia barierę lipidową naskórka. Rozjaśnia blizny po wypryskach i wspomaga leczenie rozstępów, ale nie zagoi głębokich blizn, na przykład powypadkowych. Za to redukuje zaczerwienienia i zmniejsza obrzęki. Możecie po niego sięgać, gdy Wasza skóra jest podrażniona po zabiegach kosmetycznych, oraz w celu pielęgnacji okolic oczu, dłoni i włosów. Olej marula to ukochany kosmetyk skóry dojrzałej i trądzikowej.
Olej z pestek malin – właściwości
Olej z pestek malin ma ciemnobrunatny kolor i zapach przypominający oliwę z oliwek, który jednak ulatnia się chwilę po aplikacji. Ma lekką konsystencję, dzięki której szybko się wchłania i nie pozostawia tłustego filmu na skórze. Zawiera naturalny filtr przeciwsłoneczny.
Olej z pestek malin zawiera nienasycone kwasy tłuszczowe omega-3 i omega-6, które zapewniają skórze optymalny poziom nawilżenia, hamują produkcję melaniny i działają rozjaśniająco. Z kolei zawartość witaminy E nadaje mu właściwości antyoksydacyjne. Ponadto działa antyseptycznie, łagodzi podrażnienia i sprzyja gojeniu ran. Jest przeznaczony do skóry podrażnionej i przesuszonej, ale ze względu na swoje właściwości sprawdzi się w pielęgnacji skóry dojrzałej, tłustej i trądzikowej.
Moje ulubione olejki
Każdy olej stosowany w pielęgnacji ma szereg dobroczynnych właściwości, które mimo to na nic się zdadzą, jeżeli nie dopasujemy go do potrzeb naszej skóry.
Ja mam cerę suchą, dlatego powinnam stosować olej z opuncji lub olej jojoba. Oba skutecznie chronią skórę przed utratą wody i są bardzo delikatne, dzięki czemu nie powodują podrażnień. Olej z jojoba ma tę przewagę nad olejem z opuncji, że jest lekki i szybko się wchłania, co bardzo cenię w kosmetykach. Ponadto nie zmienia pH skóry, zawiera naturalny filtr przeciwsłoneczny i ma przystępną cenę.
A jaki olejek Wy stosujecie do pielęgnacji Waszego rodzaju skóry i co sprawiło, że wybrałyście właśnie ten? Podzielcie się opinią w komentarzach!
0 Komentarz