15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://kluczdopiekna.pl 300

Byłam w saunie! Jak zadbałam o włosy? Moje triki pielęgnacyjne przed i po saunowaniu

sauna

Cześć!

Kilka dni temu po raz pierwszy w życiu byłam w saunie. Najbardziej martwiłam się o to, jak wysoka temperatura i duża wilgotność wpłyną na włosy. Poczytałam tu i tam o pielęgnacji skalpu przed saunowaniem i po nim. Informacje, które zdobyłam i moje doświadczenia nakłoniły mnie do napisania tego postu. Mam nadzieję, że dzięki niemu każda z was skorzysta z dobrodziejstw sauny i nie będzie musiała martwić się o swoje pasemka.

Czym są sauna i saunowanie?

Mówiąc najprościej sauna to takie pomieszczenie, w którym panuje wysoka temperatura i wysoka lub niska wilgotność powietrza. Zazwyczaj spędza się tam od kilku do kilkunastu minut. Saunowanie natomiast to korzystanie z sanny. Możecie się także spotkać z innym określeniem sauny: saunarium. Natomiast osoba, która dba o to, żeby seans w saunie przebiegał prawidłowo to saunamajster. Wyróżnia się kilka rodzajów saun: suchą i mokrą, parową (rzymska, ziołowa), na podczerwień. Wskazaniami do skorzystania z sauny są między innymi:

  • napięcie mięśni i zapalenia stawów;
  • niektóre choroby układu oddechowego;
  • niektóre choroby kardiologiczne;
  • anoreksja;
  • depresja;
  • bóle reumatyczne.

Jak sauna oddziałuje na włosy?

Pod wpływem warunków, które panują w saunie, łuski włosa otwierają się, a skóra głowy nagrzewa się i poci. Niekorzystne warunki panują w saunie suchej, gdzie jest bardzo wysoka temperatura i bardzo niska wilgotność. Jeżeli masz suche włosy, to po saunowaniu będą bardzo przesuszone, a nawet zaczną się puszyć. Dzieje się tak dlatego, że pasemka w saunie tracą naturalną wilgoć wraz z keratyną. Jeśli twoje włosy i skóra głowy są przetłuszczone, to pod wpływem ciepła i małej wilgotności gruczoły łojowe pracują intensywniej i wydzielają jeszcze więcej sebum. Pasemka przetłuszczają się bardziej, a pory skóry są szeroko się otwierają.

Rodzaje saun a pielęgnacja włosów

  1.  Sauna sucha (fińska) – panuje w niej aż 100°C i wilgotność powietrza na poziomie 15%. Nie trudno się domyśleć, że bardzo szybko dochodzi do odparowania wody z wnętrza włosów i skóry głowy. Skutek? Pasemka tracą naturalny blask, elastyczność, łamliwość. Tak dzieje się w przypadku włosów suchych. Natomiast osoby, które mają włosy przetłuszczające się, zauważą, że gruczoły łojowe wydzielają więcej sebum. W skrajnych przypadkach długie i częste przebywanie w saunie może prowadzić do całkowitej utraty włosów. Dla zachowania bezpieczeństwa warto pomyśleć o okryciu głowy ręcznikiem lub założeniu czapki saunowej.
  2.  Sauna parowa (mokra) – temperatura, która panuje w takiej saunie sięga 60°C, a wilgotność wynosi aż 100%. Niestety to także nie są najlepsze warunki dla włosów i skóry głowy. Odczują to osoby, które mają kręcone włosy. Pasemka zaczną się puszyć i elektryzować. Jeżeli chcesz uniknąć problemów z włosami, to w saunie parowej pozostań maksymalnie do 20 minut. Pamiętaj też, że nie wolno nakładać na głowę ani ręcznika, ani czapki saunowej.

Jak w saunie chronić włosy?

O ochronę włosów podczas saunowania powinny zadbać przede wszystkim te osoby, które niedawno przeszły zabieg koloryzacji. Zarówno im, jak i innym osobom chcącym skorzystać z sauny, przydadzą się takie kosmetyki:

  • odżywki wygładzające – im bardziej wygładzone włosy, tym mniejsze ryzyko odparowania wody z ich wnętrza oraz wpływ wilgoci i suchego powietrza;
  • kosmetyki anti-frizz – zapobiegają puszeniu i elektryzowaniu się włosów oraz chronią przed wilgocią;
  • kosmetyki z woskiem i w formie pianek – te najlepiej nałożyć na wilgotne włosy na kilka godzin przed wizytą w saunie.

Czego nie należy robić przed saunowaniem i w trackie niego?

  1. Nie nakładaj olejków – nagrzewają się bardziej niż maski.
  2. Nie zakładaj foliowych foliowych czepków – podnosi to temperaturę włosów i skóry głowy.
  3. W przerwach pomiędzy saunowaniem nie oblewaj ciała i włosów chłodną wodą – to dla pasemek spory szok.
  4. Nie związuj włosów gumkami i nie spinaj spinkami z metalowymi elementami – te części nagrzewają się bardzo mocno i mogą uszkodzić włosy.
  5. Skróć seans w saunie do minimum – twoje włosy będą poddane działaniu wilgoci i pary krócej.
  6. Nie wchodź do sauny z mokrymi włosami – łuski włosowe błyskawicznie się otworzą, a warunki panujące w pomieszczeniu zniszczą pasemka.

Jak zadbać o włosy po saunowaniu?

Po wizycie w saunie umyj włosy delikatnym szamponem. Nie używaj produktów z detergentami i mocno oczyszczającymi substancjami. Dzięki temu zmyjesz wszystkie kosmetyki nałożone przed wizytą w saunie. Pamiętaj o opłukaniu pasemek i skóry głowy chłodną wodą – w ten sposób zamkniesz łuski włosowe i wygładzisz włosy. Zmniejszy to również utratę wilgoci, puszenie i łamliwość. Na koniec możesz użyć odżywki, która ułatwi szczotkowanie.

Czy już wiecie, jak w saunie należy chronić włosy?

witamina b3 w kosmetyce
Poprzedni Post
Dlaczego stosuję kosmetyki z witaminą B3 (niacyną)?
talk kosmetyczny
Następny Post
Talk kosmetyczny – czy naprawdę jest taki niebezpieczny?

0 Komentarz

Zostaw Odpowiedź