Kurze łapki to zmarszczki wokół oczu, które przypominają łapy kury – promieniują z zewnętrznych kącików oka. Ten typ zmarszczek jest wynikiem częstego uśmiechania się i pojawia się w dojrzałym wieku. Jak powstają kurze łapki i jakie są na nie domowe sposoby?
Jak powstają kurze łapki?
Za główne przyczyny powstawania kurzych łapek uważa się:
- Wiek (utrata kolagenu)
Początkowo kurze łapki pojawiają się jedynie na skutek mimiki twarzy, która wyraża śmiech. Ponieważ skóra wokół oczu jest bardzo cienka i uboga w tkankę tłuszczową, a z wiekiem produkcja kolagenu spada, kurze łapki utrwalają się. W konsekwencji są na skórze stale, nie tylko przy uśmiechu. - Niedostateczne nawodnienie organizmu
Częstą przyczyną pogłębiania się kurzych łapek lub powstawania kolejnych jest zbyt małe nawodnienie organizmu. Z tego powodu nie należy zapominać o przyjmowaniu płynów, które naturalnie nawadniają organizm i zapewniają skórze odpowiednie nawilżenie. Ponadto skóra wysusza się od wiatru, mrozu i wysokich temperatur, dlatego w takich warunkach atmosferycznych należy bezwzględnie stosować krem nawilżający do okolic oczu. - Słońce
Nie ma nic prostszego od zabezpieczenia przed słońcem oczu. Wystarczy zaopatrzyć się w dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne z filtrem UV. Należy je nabyć u optyka lub w sklepie optycznym, a nie w sklepie odzieżowym ani na bazarze. - Menu ubogie w aminokwasy
Aminokwasy i proteiny są niezbędne do produkcji i syntezy kolagenu. Jadłospis ubogi w tłuszcze i białko, zwłaszcza w połączeniu z gwałtownym spadkiem wagi, sprawiają, że skóra na twarzy staje się sucha i zwiotczała, a kurze łapki są wyraźniejsze. Codzienne menu warto uzupełnić o produkty bogate w witaminę A, E i K oraz beta-karoten. Dobra wiadomość jest taka, że niektóre z produktów spożywczych można potraktować jak maseczki. Poniżej przedstawiamy przepisy na sprawdzone domowe okłady.
Sposoby na kurze łapki
Mleczny okład na kurze łapki
Krowie mleko, zwłaszcza to najmniej przetworzone, zawiera aminokwasy i lipidy, w tym argininę, glicynę i prolinę, które uczestniczą w procesie tworzenia kolagenu. Z kolei prolina pozwala kolagenowi utrzymać stabilność w skórze. Dzięki temu, że mleko jest tłuste, substancje w nim zawarte są lepiej wchłaniane. Ponadto mleko jest bogate w witaminy A i E, które wspomagają odbudowę komórkową naskórka.
Mleko nie może być chude ani pasteryzowane ‒ powinno być jak najbardziej naturalne, niepoddane obróbce chemicznej. Aby przygotować mleczny okład na kurze łapki, należy zanurzyć ręcznik lub myjkę do twarzy głęboko w tłustym mleku, najlepiej lekko podgrzanym, i nakładać je na twarz. Pozostawiamy mleko na skórze na piętnaście minut, po czym myjemy twarz wodą. W przypadku skóry suchej warto dodać do niego łyżkę oliwy z oliwek lub olejku migdałowego.
Jajeczny okład na kurze łapki
Białko jajka, podobnie jak krowie mleko, zawiera argininę, glicynę i prolinę, a dodatkowo magnez, który jest niezbędny do detoksyfikacji skóry i relaksacji mięśni. Kiedy białko zasycha, ściąga się i w efekcie napina skórę. Aby przygotować jajeczny okład na kurze łapki, należy nałożyć jego cienką warstwę na oczyszczoną twarz. Po tym, jak wyschnie, aplikujemy drugą warstwę i pozostawiamy na około piętnastu minut jak maseczkę. Na koniec myjemy twarz ciepłą wodą.
Kokosowy okład na kurze łapki
Kwasy tłuszczowe zawarte w oleju kokosowym działają przeciwutleniająco i antybakteryjnie. Ponadto pomagają w przyswajaniu witamin E i K, w które jest bogaty olej z palmy kokosowej. Witamina E nawilża skórę, a witamina K redukuje opuchliznę.
Zanim przygotujemy kokosowy okład na kurze łapki, powinnyśmy umyć twarz, po czym przyłożyć do powiek rozgrzany ręcznik na dziesięć minut; dzięki temu olej będzie lepiej się wchłaniał, a gruczoły łojowe pod dolną powieką zostaną pobudzone do działania. Następnie ogrzewamy odrobinę oleju w dłoniach i masujemy powieki palcami ‒ zaczynamy od wewnętrznego kącika i przez zewnętrzny kącik kierujemy się w dół, aż zatoczymy koło.
Kokosowy okład na kurze łapki nie powinien być nakładany na całą noc. Ponadto nie mogą go robić kobiety, które mają skłonność do zapychania porów.
Okład z zielonej herbaty na kurze łapki
Zielona herbata jest bardzo bogata w katechiny, które działają oksydacyjnie i wzmacniają mięśnie. Okład z zielonej herbaty dotlenia skórę, a z dodatkiem cytryny może rozjaśnić cienie pod oczami. Dla lepszego efektu warto zastosować matchę ‒ sproszkowaną zieloną herbatę. Należy zaparzyć ją w osiemdziesięciu stopniach i ostudzić lub dodać odrobinę mleka migdałowego. Następnie w herbacie zanurzamy płatki kosmetyczne i przykładamy je do powiek. Leżymy tak przez dziesięć, piętnaście minut, po czym przemywamy skórę pod oczami płynem micelarnym.
0 Komentarz