15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://kluczdopiekna.pl 300

Na czym polega peeling chemiczny? Peeling chemiczny w domu krok po kroku

na czym polega peeling chemiczny?

Peeling chemiczny to zabieg medycyny estetycznej, który ma właściwości przeciwstarzeniowe i oczyszczające. Jest stosowany na blizny, przebarwienia i zmarszczki zlokalizowane przede wszystkim na skórze twarzy, ale także na skórze dłoni, szyi i dekoltu. Ponieważ peeling chemiczny jest zaliczany do najbezpieczniejszych zabiegów medycyny estetycznej, można go wykonywać nawet w domu. Na czym polega peeling chemiczny, jakie są rodzaje peelingu chemicznego i jak go zrobić w domu? Jakie są wskazania i przeciwwskazania do jego przeprowadzenia? I wreszcie: jakie efekty daje peeling chemiczny?

Na czym polega peeling chemiczny?

Peeling chemiczny polega na usunięciu martwego naskórka za pomocą substancji chemicznych nałożonych na skórę. Są to odpowiednio przygotowane mieszanki, które mają za zadanie poprawić kondycję skóry.

Rodzaje peelingu chemicznego

Są trzy rodzaje peelingu chemicznego. Swój wybór należy skonsultować z lekarzem medycyny estetycznej. Wyróżniamy:

  • peeling powierzchniowy, który polega na usuwaniu naskórka w celu pozbycia się niewielkich zmarszczek, trądziku i małych przebarwień;
  • peeling średnio głęboki, który polega na oczyszczeniu naskórka i skóry właściwej w celu zmniejszenia głębszych zmarszczek, blizn i rozległych przebarwień;
  • peeling głęboki – działa tak jak peeling średnio głęboki, ale odbywa się z wykorzystaniem silniejszych roztworów chemicznych. Powinien zalecić go lekarz przy bardzo głębokich bliznach i uszkodzeniach skóry.

Jak zrobić peeling chemiczny w domu?

Wykonanie peelingu chemicznego w domu nie jest trudne, ale należy się do tego dobrze przygotować. Aby nie narazić się na poważne konsekwencje zdrowotne, takie jak łuszczenie, zaczerwienienie, a nawet poparzenia skóry, musimy zebrać informacje na temat kwasów i retinolu oraz dowiedzieć się, na co jesteśmy uczulone i jakie substancje dobrze działają na naszą skórę.

Peeling chemiczny w domu krok po kroku

  1. Zanim przystąpimy do wykonania peelingu chemicznego, musimy dobrać jego składniki i zmierzyć pH roztworu. Pożądana wartość waha się od pięciu do sześciu.
  2. Kiedy już dobrałyśmy odpowiednie składniki i zmierzyłyśmy pH roztworu, powinnyśmy zaopatrzyć się w naczynie do przechowywania roztworu i akcesoria do jego aplikacji. Najlepiej korzystać ze szklanych naczyń i narzędzi laboratoryjnych, takich jak mieszadełko, łyżeczka miarowa, strzykawka itp.
  3. Przygotowanie roztworu chemicznego wymaga od nas umiejętności łączenia ze sobą poszczególnych kwasów, odmierzenia właściwej ilości kwasu, wlania do go rozpuszczalnika i dokładnego wymieszania szklaną bagietką. Taką mieszankę należy nakładać na skórę wacikiem lub pędzelkiem. Po kilku minutach kwas musi zostać zneutralizowany sodą oczyszczoną.

Peeling chemiczny ‒ wskazania

Wskazaniem do peelingu chemicznego są przebarwienia, zmarszczki i posłoneczne uszkodzenia skóry. Równie dobrze peeling chemiczny można stosować na blizny w celu ich zredukowania lub przynajmniej zmniejszenia. Peeling chemiczny jest względnie bezpieczny, ponieważ w przeciwieństwie do wielu innych nie wymaga znieczulenia ani rekonwalescencji.

Peeling chemiczny ‒ przeciwwskazania

Mimo to istnieją pewne przeciwwskazania do wykonania peelingu chemicznego. Są wśród nich alergie skórne, uczulenie na słońce lub którykolwiek składnik peelingu, stany zapalne skóry, infekcje i podrażnienia w miejscach, które mają być poddane zabiegowi, ciąża i laktacja, choroby autoimmunologiczne oraz rodzaj skóry (wrażliwa, naczynkowa lub skłonna do podrażnień).

Peeling chemiczny ‒ efekty

Efekty peelingu chemicznego zależą od rodzaju tego zabiegu. Ogólnie rzecz biorąc, możemy liczyć na:

  • odświeżenie skóry i nadanie jej blasku,
  • rozjaśnienie przebarwień,
  • ujednolicenie koloru skóry,
  • zwężenie porów,
  • ograniczenie produkcji sebum,
  • usunięcie trądziku, blizn, w tym blizn potrądzikowych, zaskórników i zmarszczek.

Na efekty zabiegu trzeba poczekać od dwóch do sześciu tygodni ‒ także to jest uzależnione od rodzaju peelingu chemicznego.

domowe sposoby na kurze łapki
Poprzedni Post
Jak powstają kurze łapki? Domowe sposoby na kurze łapki
sprawdzone sposoby na pozbycie się trądziku
Następny Post
Jak pozbyłam się trądziku? Moje skuteczne i sprawdzone sposoby

0 Komentarz

Zostaw Odpowiedź