15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://kluczdopiekna.pl 300

Trądzik na ciele – przyczyny i skuteczne sposoby, by się go pozbyć

jak pozbyć się trądziku?

Trądzik to przypadłość, która pojawia się nie tylko na twarzy, ale i na ciele,  w szczególności na plecach i dekolcie. Nie wygląda to dobrze, nie leczy się komfortowo. Na szczęście trądzik na ciele da się zwalczyć. Dlaczego w ogóle powstaje? Jakie są przyczyny trądziku na plecach i jak się go szybko oraz skutecznie pozbyć?

Trądzik na ciele – dlaczego powstaje? Przyczyny trądziku

Przyczyny trądziku na plecach i dekolcie są wielorakie, ale warto je poznać gdyż to w znacznym stopniu pomoże Ci skutecznie go zwalczyć, pomimo tego, że z powodu umiejscowienia zmian skórnych leczenie trądziku na plecach i ramionach jest trudniejsze.

problemy lub przemiany hormonalne w organizmie to tylko jedna z wielu przyczyn powstawania trądziku na ciele. Do innych, równie powszechnych należą:

  • nieodpowiednia dieta, nietolerancja pokarmowa lub alergia na niektóre pokarmy,
  • stres i brak snu,
  • wzmożona potliwość,
  • noszenie nie przewiewnej odzieży,
  • nieodpowiednia pielęgnacji,
  • nadmiernej produkcji sebum (namnażanie się bakterii),
  • niedoboru witamin i innych składników mineralnych.

Jak pozbyć się trądziku na plecach i dekolcie?

Leczenie trądziku na plecach i dekolcie – jak każda inna forma leczenia -powinno zacząć się od poznania przyczyny. Kuracja powinna być zawsze dobierana indywidualnie, ponieważ styl życia, przyczyny trądziku na plecach i wszelkie reakcje na stosowane farmaceutyki czy kosmetyki nie jest taka sama u każdej z osób. Dlatego zanim rozpoczniesz leczenie krostek – najlepiej skonsultuj się z dermatologiem. Warto zbadać poziom hormonów oraz przyjrzeć się swojej diecie. Ponieważ cukier i niezdrowe tłuszcze trans przyczyniają się do powstawania trądziku – możesz zacząć działać od razu i po prostu wykreślić tego typu produkty ze swojej diety. Nietolerancja laktozy czy glutenu też może objawiać się zmianami skórnymi. Innym dobrym pomysłem jest zmiana środków do prania i płukania odzieży, ponieważ większość z nich też w ma bardzo duży wpływ na stan naszej skóry i powoduje zmiany trądzikowe.

Przy dermatologicznym leczeniu trądziku leczeniu się zazwyczaj takie same doustne antybiotyki, jak w przypadku leczenia trądziku na skórze twarzy, czyli: erytromycynę, tetracyklinę i doksycylinę. Wspomagająco w terapii farmakologicznej stosuje się również retinoidy, czyli pochodne witaminy A, najczęściej w postaci maści leczniczej, a także aplikuje pastę zawierającą cynk.

U dorosłych w wyleczeniu trądziku na plecach pomaga często przyjmowanie doustnych tabletek antykoncepcyjnych, które wyregulują gospodarkę hormonalną (zahamowanie produkcji androgenów w jajnikach).Zmniejszy to produkcję sebum i “uspokoi” gruczoły łojowe na skórze.

Trądzik na plecach – jak zapobiegać?

Jeśli kiedyś przydarzył Ci się trądzik na pelcach i boisz się, że powróci – możesz temu zapobiec. Stosuj specjalne kosmetyki do ciała. Powinny to być żele i płyny do kąpieli, które zawierają naturalne substancje. Pamiętaj, że lista składników wymieniona na etykiecie nie jest zbyt długa – im krótszy i bardziej naturalny skład, tym lepiej dla Twojej skóry, ponieważ wiesz, że produkt nie zawiera potencjalnych alergenów. Najlepsze kosmetyki odpowiednie do cery trądzikowej nie mają zapachu, są delikatne. Raz w tygodniu należy zastosować odpowiedni peeling, który złuszczy naskórek i oczyści skórę. Dobrze działa też maseczka z zielonej glinki, która odczopuje zapchane pory, dogłębnie oczyści skórę i zapobiega namnażaniu się niekorzystnej flory bakteryjnej.

Kosmetyki, które zapobiegają lub pomagają pozbyć się trądziku na ciele nie powinny wysuszać skóry. Podstawową zasadą utrzymania zdrowej skóry jest jej odpowiednie jej  nawilżenie. Dlatego balsamy, toniki i kremy zwalczające i zapobiegające trądzikowi na plecach powinny zawierać pantenol, wyciąg z kasztanowca, nagietka lub rumianku. Dobrze, jeśli w składzie takich produktów znajduje się też wyciąg z bratka, brzozy, kwas salicylowy, pokrzywa i skrzyp polny.

Ważnym czynnikiem, który może zaogniać trądzik jest odzież, którą nosimy. Nie powinna być ona wykonana ze sztucznych tkanin. Najlepssze dla niej są materiały przepuszczające powietrze czyli len i bawełna. Jak już było wspomniane wcześnie – to, co spożywamy codziennie również ma znaczny wpływ na wygląd skóry, dlatego  powinniśmy na jakiś czas zrezygnować z czekolady, smażonych potraw i ostrych przypraw.

To ważne, aby wyprysków na plecach, ramionach i dekolcie pod żadnym pozorem nie wyciskać ani nie gnieść czy drapać, gdyż to powoduje to rozsiewanie się bakterii po skórze pleców i może prowadzić do zaostrzenia stanów zapalnych lub zakażenia i ran. Wyciskanie pryszczy jest ponadto przyczyną powstawania na plecach trwałych i nieładnych blizn i przebarwień.

Blizny i przebarwienia po trądziku na plecach − jak się ich pozbyć?

Na niezbyt głębokie blizny sprawdzi się maść z wyciągiem z…cebuli, a na przebarwienia pomocna będzie ziołowa maść (najlepiej apteczna) zawierająca witaminę C i retinol. Pamiętaj jednak, że retinol wymaga za dnia nałożenia wysokich filtrów przeciwsłonecznych w ciągu dnia.

W przypadku głębszych blizn po trądziku na plecach może okazać się, że wyleczy je jedynie mikrodermabrazja, peeling kwasami, peeling chemiczny lub terapia laserem.

Trądzik na plecach – domowe sposoby i kuracje

Domowe kuracje będą doskonałym wsparciem dla preparatów dermatologicznych i wszelkich farmaceutyków. Jednym z najlepszych są ziołowe kąpiele oraz wypijanie naparóœ z odpowiednich,ziół, które mają wpływ na kondycję skóry.

Idealnie sprawdzą się kąpiele ziołowe z wykorzystaniem rumianku, pokrzywy, bratka i szałwii, a także nakładanie na skórę pleców maseczki z drożdży oraz glinki raz w tygodniu.

Trądzik na plecach – co jeszcze warto wiedzieć?

Trądzik na ciele a dieta

Wybierz zdrową, zrównoważoną dietę: owoce, warzywa i pełne ziarno są zawsze mile widziane i poprawiają nie tylko wygląd skóry, ale ogólne samopoczucie i funkcje organizmu. Wielu dermatologów uważa, że pewne rodzaje pożywienia, czyli m.in. czekolada, orzeszki ziemne, ostrygi, tłuste jedzenie wzmagają trądzik. Nie ma na to jednak naukowego dowodu. Warto po prostu obserwować, jak Twój organizm reaguje na dany posiłek; jeśli zauważysz, że niektóre pokarmy pogarszają sytuację, odstaw je. Pamiętaj też o regularnym wypijaniu dużej ilości wody mineralnej.

Trądzik na ciele a stres

Stres to jeden z poważniejszych wrogów nie tylko skóry, ale i ogólnie pojętego zdrowia.  Jeżeli jesteśmy wystawieni na ciągły stres, sytuacja skóry z pewnością ulegnie pogorszeniu. To właśnie kortyzol, czyli hormon stresu zaburza równowagę hormonalną sprawiając, że gruczoły łojowe produkują więcej sebum i przyczyniają się do silniej przebiegającego trądziku. Stres niekorzystnie wpływa na układ odpornościowy sprawiając, że organizm wolniej „leczy” wyprysk.

jesienna pielęgnacja skóry
Poprzedni Post
Jesienna pielęgnacja dla każdej dziewczyny. Jak zadbać o skórę po lecie?
lecznicza kąpiel w domu
Następny Post
Lecznicza kąpiel w domu – jak ją przygotować?

0 Komentarz

Zostaw Odpowiedź