Zioła pozytywnie wpływają na skórę, są łatwo dostępne, naturalne i niedrogie. Niektóre z nich warto pić, inne lepiej stosować zewnętrznie. W dodatku na ich bazie możecie stworzyć własne kosmetyki i przygotować zabiegi pielęgnacyjne. Jeżeli nie wiecie, jak się za to zabrać, przedstawiam Wam moje przepisy na toniki, maseczki i kąpiele ziołowe.
Jakie zioła pomogą zwalczyć trądzik?
Rumianek
ma wiele dobroczynnych właściwości, między innymi działa łagodząco i antyseptycznie, co wspomaga walkę z trądzikiem pospolitym, alergią i stanem zapalnym skóry. Ponadto rozjaśnia przebarwienia, blizny potrądzikowe i rozstępy. Zawiera witaminy C i PP odpowiedzialne za wzmacnianie naczyń krwionośnych, które poprawiają stan cery wrażliwej i naczynkowej.
Pokrzywa
stosowana od wewnątrz potrafi zdziałać cuda. Zawiera flawonoidy, garbniki, witaminę C i K, beta-karoten oraz kwas pantotenowy, dzięki którym zwalcza wirusy, bakterie i toksyny, poprawia koloryt skóry, działa przeciwzapalnie i regeneruje tkanki.
Bratek
zawiera flawonoidy, które oczyszczają organizm z toksyn, co zmniejsza ryzyko wyprysków. Napar z bratka jest szczególnie polecany osobom, które mają problemy ze swoją trądzikową i tłustą cerą, ponieważ hamuje pracę gruczołów łojowych. Ponadto wspomaga leczenie łuszczycy i liszaju.
Moje przepisy na toniki ziołowe
Nagietkowy tonik z arniką
Żeby go przygotować, wsypuję do garnuszka lub miski czubatą łyżkę suszonego nagietka i pół łyżeczki arniki górskiej. Następnie zalewam wrzącą wodą, mieszam i odstawiam. Po 10 minutach odcedzam napar i przelewam go do buteleczki. Tonik przechowuję w lodówce przez 3 dni – później przestaje być zdatny do użycia. Ma działanie przeciwzapalne i łagodzące. Równie dobrze możecie go stosować w postaci okładów na opuchliznę twarzy i powiek. Nagietek słynie ze swoich właściwości łagodzących, a arnika zmniejsza obrzęki.
Nagietkowy tonik z dodatkiem oregano
Zalewam wrzątkiem łyżkę suszonego nagietka, przykrywam i odstawiam. W drugim naczyniu zalewam odrobiną ciepłej wody łyżkę oregano i mieszam widelcem. Po 10 minutach przelewam oba wywary do garnuszka i gotuję na małym ogniu przez 2 minuty. Kiedy już składniki się połączą, odcedzam wywar. Ja ten tonik stosuję na podrażnienia, ale sprawdzi się także w przypadku liszaju. Trzymajcie go w lodówce nie dłużej niż 4 dni.
Moje przepisy na maseczki ziołowe
Maseczka oczyszczająca z krwawnika
Aby ją przyrządzić, wsypuję do kubka łyżkę krwawnika i zalewam wrzątkiem do połowy, po czym mieszam i przykrywam. Po 10 minutach rozdrabniam krwawnik widelcem, aby uzyskać gęstą konsystencję. Nakładam ciepłą maskę na oczyszczoną skórę i pozostawiam na 15 minut, po czym zmywam letnią wodą. Krwawnik zawiera cynk, witaminę A i flawonoidy, dlatego maseczka na jego bazie jest polecana do skóry trądzikowej i tłustej, zwłaszcza że działa bakteriobójczo.
Nawilżająca maseczka z szałwii i ogórka
Uwielbiam tę maseczkę, bo jej główne składniki nawilżają i regenerują skórę. Aby ją przygotować, kroję w plastry umytego i obranego ogórka, po czym wrzucam go do miski. Dodaję łyżeczkę miodu, łyżeczkę soku z cytryny i łyżkę suszonej szałwii, po czym wszystko blenduję na gładką masę. Gotową maseczkę nakładam na twarz i trzymam od 10 do 20 minut, po czym oczyszczam skórę wacikiem. Maskę możecie zmyć, ale nie musicie (ja tego nie robię). Jeżeli Wasza skóra jest tłusta lub normalna, nie nakładajcie kremu.
Ziołowy scrub do ciała z lawendą
Do miksera wrzucam szklankę płatków owsianych oraz po łyżce cukru, suszonej lawendy i suszonej mięty, po czym miksuję wszystkie składniki na gruboziarnisty proszek i przesypuję do słoika. Scrub przechowuję w ciemnym, chłodnym miejscu i stosuję raz w tygodniu. Po miesiącu przestaje być zdatny do użytku. Scrub wygładza twarz i oczyszcza pory.
Moje przepisy na kąpiele ziołowe
Kąpiel z waleriany na elastyczną skórę i oczyszczenie porów
Aby przygotować kąpiel z waleriany, gotuję w garnku litr wody, do którego dorzucam dwie garście suszonego korzenia waleriany i gotuję przez 30 minut, mieszając. Wyłączam i zostawiam garnek na płycie na kolejne pół godziny. Po odcedzeniu wlewam do wanny i kąpię się przez 30 minut. Waleriana oczyszcza pory i poprawia jędrność skóry.
Regenerująca kąpiel z macierzanki
Gotuję dwa litry wody i wrzucam do wrzątku 100 g macierzanki. Gotuję przez 5 minut na małym ogniu, po czym wyłączam i zostawiam pod przykryciem na 30 minut. Po przecedzeniu wlewam do wanny. Kąpiel w macierzance ma właściwości regenerujące i odmładzające, dlatego jest szczególnie polecana dla skóry dojrzałej.
Kąpiel z siana na poprawę kolorytu skóry
Gotuję litr wrzątku i wrzucam do niego 100 g siana – najlepiej użyjcie do tego płóciennej torby. Mieszam, przykrywam i zdejmuję z gazu na 30 minut. Po odcedzeniu wlewam do wanny i kąpię się przez 15 minut. Wywar z siana poprawia koloryt skóry, dlatego jeżeli macie cerę ziemistą i pozbawioną blasku, koniecznie wypróbujcie ten przepis!
Odświeżająca kąpiel sosnowa
Siekam trzy gałązki młodej sosny wraz z szyszkami. Zalewam ciepłą, przegotowaną wodą i gotuję przez 30 minut. Po wyłączeniu zostawiam pod przykryciem na kolejne 30 minut, po czym wlewam do wanny wypełnionej wodą. Moja kąpiel sosnowa trwa 10 minut – to wystarczy, aby odświeżyć i wygładzić skórę oraz nadać jej piękny zapach.
Łagodząca kąpiel z szałwii na suchą i podrażnioną skórę
Do litra wrzątku wrzucam 100 g suszonej szałwii, mieszam i przykrywam. Po 20 minutach przecedzam i wlewam do wanny, w której kąpię się przez 3 minuty. Szałwia wygładza suchą, szorstką i łuszczącą się skórę.
Regeneracyjna kąpiel tymiankowa dla skóry zmarzniętej
Zalewam 50 g tymianku dwoma litrami wody. Czekam, aż zacznie wrzeć, po czym gotuję przez 5 minut. Odstawiam do wystygnięcia na 10 minut. Przecedzony wywar wlewam do wanny i kąpię się w nim przez 15 minut. Kąpiel tymiankowa regeneruje skórę i łagodzi odmrożenia.
Jakie są Wasze przepisy na ziołowe kosmetyki i zabiegi? Piszcie swoje propozycje w komentarzach!
0 Komentarz