Cześć!
Czarne kropki lub małe grudki – sama nie wiem, co gorsze. Jedno wiem na pewno: trądzik zaskórnikowy i zaskórniki to najgorsza rzecz, jaka może się przytrafić każdej z nas. Tych okropnych kropek i krostek w żaden sposób nie da się zakamuflować makijażem, a kiedy się je wyciśnie, zostaje przebarwienie lub czerwona plamka na skórze. Czy zaskórników można się pozbyć raz na zawsze? Niestety nie, ale poznałam dobre sposoby na oczyszczanie cery. Ty także chcesz je poznać? Zapraszam do lektury.
Czym są zaskórniki?
Zaskórniki, nazywane też wągrami, powstają wtedy, gdy gruczoły łojowe wydzielają bardzo dużo sebum. To z kolei zatyka ujścia mieszków włosowych i wraz z makijażem, potem i innymi zanieczyszczeniami powoduje zaskórniki otwarte lub zamknięte. Te pierwsze mają czarny kolor i najczęściej pojawiają się na brodzie, nosie i czole. Drugie zaś, nazywane też prosakami, są białawymi grudkami umieszczonymi na nosie i brodzie. Nieleczone zaskórniki wywołują stany zapalne i trądzik.
Skąd biorą się zaskórniki?
Jest mnóstwo przyczyn powstawania zaskórników i trądziku zaskórnikowego. Należą do nich między innymi:
- brak prawidłowej higieny;
- zbyt rzadkie używanie peelingu;
- silne rogowacenie skóry;
- wydzielanie za dużej ilości sebum przez gruczoły łojowe;
- wahania poziomu hormonów;
- odwodnienie skóry;
- stres;
- pielęgnacja obciążająca skórę;
- ciężki makijaż.
Jak dbać o cerę z zaskórnikami?
Przede wszystkim liczą się częstotliwość i sposób oczyszczania. Im częściej, tym lepiej. A czym? Żelem, olejkiem hydrofilowym, peelingiem, byle nie tłustym mleczkiem lub mydłem. Produkty wymienione przeze mnie jako pierwsze usuną zanieczyszczenia z mieszków włosowych i porów skóry, nawilżą i pozostawią ochronną powłoczkę. Natomiast te dwa ostatnie kosmetyki mogą zapchać skórę jeszcze bardziej lub ją wysuszyć i podrażnić. A jak wszystkie dobrze wiemy, to prowadzi do większej produkcji sebum. I jeszcze jedna rada ode mnie dotycząca pielęgnacji skóry z zaskórnikami: używaj produktów z kwasami. Preparaty przeznaczone do domowego użytku zawierają kwasy w mniejszych stężeniach i są w pełni bezpieczne. Jeżeli jednak takie delikatne działanie ci nie wystarcza, to możesz udać się do kosmetyczki. Ona już będzie wiedziała, jak zająć się twoją buzią.
W pielęgnacji cery z zaskórnikami lub trądzikiem zaskórnikowym przyda ci się także tonik. Działanie tego kosmetyku jest dla twojej cery bardzo ważne. Tonik bowiem przywraca jej naturalne pH, chroni przed drobnoustrojami, łagodzi podrażnienia i działa przeciwzapalnie. Co więcej może zmniejszyć widoczność porów bez jednoczesnego odwadniania skóry i rozregulowania pracy gruczołów łojowych.
Makijaż i kosmetyki komedogenne
Czy wiedziałaś, że makijaż również może powodować trądzik zaskórnikowy? Jeżeli używasz gęstych i mocno kryjących produktów, to bardzo możliwe jest, że pory twojej skóry szybko się zapchają. Co więcej takie preparaty na pewno zawierają substancje komedogenne, czyli powodujące powstawanie zaskórników. Jeżeli zauważyłaś, że kolorówka powoduje u ciebie trądzik, to jak najszybciej powinnaś ją wymienić. Sto razy lepiej sprawdzą się kosmetyki mineralne o lekkiej formule, działające łagodząco i odżywczo na skórę.
Usuwanie zaskórników w salonie kosmetycznym
Zaskórniki z powodzeniem można usunąć w salonie kosmetycznym. Pamiętaj jednak, że jest to żmudna walka z ciągle powracającymi niedoskonałościami skóry. Nie zaszkodzi jednak spróbować. Kosmetyczka może zaproponować ci następujące rozwiązania:
- Oczyszczanie manualne polega na wyciśnięciu zaskórników po uprzednim demakijażu i złuszczeniu naskórka. Następnie nad twarzą ustawia się specjalne urządzenie, które wytwarza parę potrzebną do spulchnienia cery i otworzenia porów skóry. Po zakończeniu zabiegu kosmetyczka nakłada łagodzącą i nawilżająca maseczkę, najczęściej z zawartością alg.
- Peeling kawitacyjny coraz częściej zastępuje oczyszczanie manualne. Polega na usuwaniu zanieczyszczeń za pomocą aparatu emitującego ultradźwięki o wysokiej częstotliwości. Efekty? Skóra jest wygładzona, bardziej jędrna i promienna. Aby uzyskać takie rezultaty, należy poddać się kilku zabiegom przeprowadzanym co dwa lub trzy tygodnie.
- Złuszczanie kwasem migdałowym to chyba najpopularniejsza forma peelingu. Kwas migdałowy złuszcza martwe komórki naskórka, wyrównuje koloryt cery, spłyca niewielkie zmarszczki i oczyszcza pory skóry. Wystarczające efekty powinna przynieść seria pięciu zabiegów powtarzanych co trzy lub cztery tygodnie. Kwas migdałowy ma to do siebie, że nie powoduje fotouczulania i minimalnie złuszcza naskórek. Możesz go więc stosować przez cały rok.
- Jonoforeza to zabieg polegający na wprowadzeniu w skórę odżywczego preparatu za pomocą prądu galwanicznego. Preparat ten ma właściwości antybakteryjne, delikatnie złuszczające i przeciwłojotokowe.
- Mikrodermabrazja to nic innego jak mechaniczne złuszczanie naskórka. Wraz z martwymi komórkami skóry odchodzą przebarwienia i zanieczyszczenia. Zabieg pobudza produkcję kolagenu i regenerację skóry. W trackie stosuje się preparaty na bazie kwasów owocowych. Dzięki mikrodermabrazji skóra jest gładsza, jędrniejsza, ma zdrowych koloryt i o wiele lepiej wchłania kosmetyki.
A jak wy walczycie z zaskórnikami, dziewczyny?
0 Komentarz