Spierzchnięte usta bolą, pieką, a przy tym wyglądają bardzo nieestetycznie. Lepiej zapobiegać pękaniu ust niż później leczyć skutki zaniedbań. Jeżeli Wasze usta są spierzchnięte, możecie zastosować moje sprawdzone sposoby. Poniżej przedstawiam moje przepisy na domowe kosmetyki do ust.
Moje sposoby na spierzchnięte usta
Ładne, zadbane usta są owocem systematycznej pielęgnacji, która zapobiega ich wysuszaniu i pękaniu, zdrowego odżywiania oraz prawidłowego nawadniania organizmu.
Systematyczna pielęgnacja ust
Codziennie korzystam z nawilżającej pomadki o naturalnym składzie, regularnie wykonuję peeling, a później masaż ust i stosuję regenerujące maseczki.
Unikam kosmetyków z zawartością alkoholu, ponieważ wysusza i podrażnia skórę. Zamiast nich używam takich, które są wzbogacone o filtr przeciwsłoneczny i liczne składniki naturalne.
Jeżeli już zdarzy się, że moje usta wysuszą się i spierzchną, skupiam się na ich regeneracji, nawilżaniu i natłuszczaniu. Robię to głównie za pomocą naturalnych, jadalnych substancji, które mam w kuchni. Są to:
- naturalne oleje i masła,
- miód,
- aloes,
- śmietana lub twaróg o wysokiej zawartości tłuszczu,
- witamina A i E,
- ogórek.
Naturalne oleje i masła, zwłaszcza oliwa z oliwek, masło shea i olej kokosowy, to świetne sposoby na suchą i szorstką skórę ust. Rozsmarowane na ustach złagodzą podrażnienie, zregenerują zrogowaciały naskórek i pozostawią na wargach naturalny filtr, który ochroni je przed wpływem niekorzystnych warunków atmosferycznych. Nakładam na usta kroplę oleju mniej więcej co godzinę, a co kilka dni aplikuję grubszą warstwę na noc. Spróbujcie, jeżeli chcecie budzić się z miękkimi ustami.
Miód zawiera aminokwasy, witaminy i enzymy, dzięki którym skutecznie nawilża, ujędrnia i złuszcza naskórek. Ponadto ma działanie antybakteryjne, które odkaża pęknięcia w skórze i zapobiega rozwojowi infekcji. Ilekroć moje problemy ze skórą ust nasilają się, nakładam go 2-3 razy dziennie na około 10 minut. Po kilku dniach moje wargi są wspaniale nawilżone i odzyskują zdrowy kolor.
Aloes zawiera substancje, które intensywnie nawilżają skórę oraz wspomagają syntezę kolagenu i elastyny, a w efekcie – przyspieszają odnowę komórkową skóry. Nakładam na usta cienką warstwę aloesu co mniej więcej godzinę i pozostawiam do wchłonięcia. Jeżeli nie macie aloesu w domu, możecie go zastąpić żelem z apteki. Zwróćcie uwagę, żeby miał jak największe stężenie aloesu i zawierał jak najmniej ulepszaczy.
Śmietana lub twaróg o wysokiej zawartości tłuszczu nawilża i zmiękcza skórę warg. Taką maseczkę nakładam na usta raz w tygodniu i po piętnastu minutach ścieram jej nadmiar.
Witaminy A i E przyspieszają regenerację tkanki skórnej i zabezpieczają skórę przed działaniem wolnych rodników, dlatego wspomogą leczenie wysuszonych i spękanych ust. Zawartość kapsułek z witaminami A i E wcieram w usta i pozostawiam do wchłonięcia.
I ogórek. Ogórek składa się w 90% z wody i zawiera dużą ilość witaminy C, która wspomaga produkcję kolagenu. Z tego powodu świetnie nawilża i regeneruje usta. Świeżego, umytego ogórka kroję w plasterki i przykładam do ust na kilka minut. W efekcie warzywo puszcza sok, który koi wargi.
Kiedy stosuję kurację regenerującą suche usta, odstawiam kolorowe szminki, pomadki i błyszczyki, bo spierzchnięte wargi wyglądają jeszcze gorzej, gdy są pomalowane. Ponadto składniki tych kosmetyków mogłyby je jeszcze bardziej wysuszyć lub podrażnić.
Zdrowe odżywianie
Kiedy Wasze usta są spierzchnięte, unikajcie ostrych i kwaśnych potraw, ponieważ kontakt z nimi może być dla warg bardzo nieprzyjemny, jeżeli nie bolesny. Leczenie ust może potrwać nawet ponad tydzień i przez ten czas zachowajcie wstrzemięźliwość. 😉 Ponadto w miarę możliwości unikajcie wychodzenia na dwór, zwłaszcza gdy jest upał, mróz lub silny wiatr.
Dobre nawyki
Unikajcie oblizywania ust na mrozie czy wietrze, bo to potęguje pękanie i ból warg. Zamiast tego smarujcie je pomadką ochronną.
Moje przepisy na domowe kosmetyki do ust
Przepis na cukrowy peeling do ust
Gdy usta są podleczone, ale jeszcze nie wyglądają najlepiej, robię naturalny peeling, który złuszcza suche skórki i poprawia ukrwienie warg. W tym celu mieszam łyżeczkę cukru z łyżeczką ulubionego oleju (w moim przypadku jest nim olej kokosowy), po czym dokładnie wmasowuję to w usta i spłukuję. Taki peeling możecie też wykonywać profilaktycznie 1-2 razy w tygodniu.
Bezpośrednio po takim zabiegu zabezpieczam usta regenerującą pomadką. Od czasu do czasu dodatkowo robię masaż ust za pomocą czystej, miękkiej szczoteczki do zębów. Dzięki temu moje wargi nabierają zdrowego koloru, a skóra zostaje pobudzona do produkcji nowych komórek.
Przepis na maseczki na usta
Wykonana co najmniej raz w tygodniu intensywnie nawilżająca i regenerująca maseczka na usta zapobiegnie ich pękaniu i wysuszaniu. Polecam Wam maseczki, które sama stosuję, czyli z awokado, z bananem lub miodową.
Aby przygotować maseczkę z awokado, rozgniatam owoc, mieszam z dowolnym olejem roślinnym i nakładam na usta. Dzięki temu moje usta są nawilżone i zabezpieczone przed warunkami atmosferycznymi. Pamiętajcie, że awokado, na bazie którego przygotowujemy maseczkę, powinno być miękkie.
Maseczka z bananem powstanie po zmieszaniu papki ze świeżego banana z łyżką śmietany i kilkoma kroplami oliwy z oliwek. Maskę nakładam na 20 minut, po czym ścieram. Banan i śmietana odżywią osłabioną skórę ust.
Aby przygotować maseczkę miodową, mieszam miód z tłustym twarogiem, po czym całość nakładam na usta. Grubą warstwę maseczki pozostawiam na pół godziny.
A jakie są Wasze sposoby na spierzchnięte usta? Podzielcie się swoimi pomysłami w komentarzach i dajcie znać, czy moje sposoby sprawdziły się u Was!
0 Komentarz