Wiele kosmetyków zawiera witaminę B3, ale rzadko niacyna występuje w nich jako główny składnik. Szkoda, bo witamina B3 ma szereg dobroczynnych właściwości: skutecznie nawilża skórę, działa przeciwutleniająco, zwalcza trądzik i rozwiązuje inne problemy skórne. Wiedziały o tym już nasze babki, które nakładały na twarz maseczkę z drożdży będących bogatym źródłem niacyny. Mimo to kosmetolodzy dopiero niedawno zaczęli badać jej „zewnętrzne” działanie na skórę. Jakie kosmetyczne właściwości ma witamina B3 (niacyna) i gdzie występuje? Dlaczego stosuję kosmetyki z witaminą B3?
Witamina B3 – początki
Witamina B3 została odkryta w 1867 r., ale lepiej poznano ją dopiero w latach 30. XX wieku podczas epidemii choroby skórnej. Na pelagrę zachorowało wtedy 3 miliony mieszkańców USA, z czego 100 tysięcy zmarło. Pierwszym objawem choroby jest pojawienie się na skórze łuszczących się placków, pęcherzy i zaczerwienień. Towarzyszy im biegunka, bóle głowy, depresja i bezsenność. Przyczyną choroby jest niedobór witaminy B3, która bywa nazywana witaminą PP (od pellagra preventive factor ‘czynnik zapobiegający pelagrze’).
Witamina B3 i jej kosmetyczne właściwości
Witamina B3 przenika w głąb skóry
Badania nad „zewnętrznym” działaniem witaminy B3 na skórę rozpoczęły się w 1975 r., ale nabrały tempa dopiero w latach 90. XX wieku. Odkryto wtedy, że znaczna część naniesionej na skórę witaminy B3 przenika w głąb skóry, gdzie może zwalczać jej różne problemy, na przykład trądzik, wypryski, zaczerwienienia, szorstkość i stany zapalne. Ponadto okazało się, że skuteczność niacyny można podnieść za pomocą specjalnych związków, tak zwanych promotorów przenikania.
Witamina B3 jest stabilniejsza oraz odporniejsza na światło, ogrzewanie i utlenianie niż inne składniki chemiczne o podobnych właściwościach (na przykład retinol), co ułatwia jej wykorzystanie w przemyśle. W kosmetykach może ukrywać się pod nazwami: „niacyna”, „niacynamid” i „nikotynamid”.
Witamina B3 nawilża, wygładza i chroni skórę
Witamina B3 ogranicza utratę wody przez skórę, reguluje procesy odnowy naskórka i stymuluje produkcję kolagenu w komórkach skóry, czyli fibroblastach. Ponadto jest silnym przeciwutleniaczem, dlatego hamuje powstawanie wolnych rodników. Co więcej, niacyna chroni skórę przed główną przyczyną starzenia się, to znaczy promieniowaniem UV, a przy tym redukuje przebarwienia i zapobiega powstawaniu nowych. W efekcie witamina B3 czyni skórę gładszą i zdrowszą.
Pamiętajcie, że aby krem z witaminą B3 był skuteczny, jej stężenie musi wynosić co najmniej 2 procent. Chociaż firmy kosmetyczne mają obowiązek podawać na opakowaniu poszczególne składniki kremu w nieprzypadkowej kolejności, zaczynając od tego, który występuje w największej ilości, nie muszą podawać ich udziału procentowego. Z tego powodu jeżeli witaminę B3 znajdziecie na dole listy, wiedzcie, że jej stężenie jest naprawdę niewielkie.
Witamina B3 koi nerwy
Niacyna uczestniczy w przemianach metabolicznych węglowodanów, kwasów tłuszczowych i aminokwasów. Ponadto współtworzy czerwone ciałka krwi, rozszerza naczynia krwionośne, obniża poziom cholesterolu oraz neutralizuje toksyczne działanie związków chemicznych i leków. Jest znana jako „witamina uszczęśliwiająca nerwy”, dlatego znalazła zastosowanie w leczeniu zaburzeń psychicznych, na przykład schizofrenii.
Witamina B3 – niedobór i nadmiar
Niedobór niacyny prowadzi do osłabienia, bezsenności, migreny i kłopotów z pamięcią. Może wzmagać agresję oraz wywoływać depresję i biegunkę. Jej brak od razu odbija się na kondycji skóry, która staje się zaczerwieniona i szorstka; ponadto można zaobserwować stany zapalne i owrzodzenie ust. Zmiany powstają głównie w miejscach narażonych na działanie słońca.
Równie niebezpieczny co niedobór witaminy B3 jest jej nadmiar, który może powodować rozszerzanie naczyń krwionośnych, mrowienie, swędzenie głowy, szum w uszach i niestrawność. Ponadto prowadzi do utraty łaknienia, uszkadza wątrobę oraz wywołuje żółtaczkę, arytmię serca i psychozę. Na szczęście trudno ją przedawkować, bo witamina B3 jest rozpuszczalna w wodzie i wydalana z moczem.
Gdzie występuje witamina B3?
Źródłem witaminy B3 są produkty bogate w białko, takie jak chude mięso, wątróbka, serca, drób, ryby, fasola i groch. Niacynę zawierają też drożdże piwne, suszone brzoskwinie, pełne ziarno, migdały i grzyby. Jej skuteczność podnosi chrom, a obniża nadmiar cukrów. Witamina B3 jest odporna na działanie wysokiej temperatury, promienie ultrafioletowe, kwasy i ługi. Podczas gotowania przechodzi do wywaru, który warto wykorzystać, ponieważ ma wiele dobroczynnych właściwości (po tym tekście mam nadzieję, że wiecie, jakich).
Czy Wy też stosujecie kosmetyki z witaminą B3? Jeżeli tak, jesteście zadowolone z efektów? Podzielcie się swoimi wrażeniami!
0 Komentarz