Sucha skóra twarzy i ciała to bardzo częsty problem. Nie mylcie go z jednym z czterech rodzajów skóry – obok normalnej, tłustej i mieszanej. Objawia się zaczerwienieniem, szorstkością i przykrym uczuciem ściągnięcia. Łatwo ulega podrażnieniom oraz bywa nadwrażliwa na działanie kosmetyków i wody. Może jej towarzyszyć łuszczenie i uciążliwy świąd. Jakie przyczyny może mieć sucha skóra i jak ją pielęgnować?
Sucha skóra – przyczyny
Bezpośrednią przyczyną nadmiernie suchej skóry jest obniżona zdolność wiązania i zatrzymywania wody w warstwie naskórkowej oraz niedobór lipidów w warstwie rogowej. Ten stan rzeczy może być następstwem różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych, takich jak:
- niewłaściwa pielęgnacja;
- przyjmowanie leków;
- nadmierna ekspozycja na słońce;
- niska temperatura;
- silny wiatr;
- codzienna dieta;
- poziom nawadniania organizmu;
- podłoże genetyczne.
Sucha skóra może być zwykłym problemem pielęgnacyjnym lub objawem przewlekłej choroby, dlatego nie powinnyście jej bagatelizować.
Sucha skóra a cukrzyca
Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, której przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny przez trzustkę. Osłabienie lub całkowite zaprzestanie produkcji tego hormonu przekłada się na brak naturalnej regulacji poziomu cukru we krwi chorego. Za pierwsze widoczne objawy cukrzycy uznaje się właśnie problemy ze skórą, a konkretnie nadmierne wysuszenie i łuszczenie się skóry. Naskórek cukrzyka można poznać po tym, że jest cienki i bardzo podatny na zranienia, które trudno się goją.
Jeżeli bardzo boleśnie i głęboko pękają Wam pięty, powinnyście poddać się badaniom pod kątem cukrzycy, bo to może być zespół stopy cukrzycowej. U wielu cukrzyków wzmożone przesuszenie skóry pięt przeradza się w jej pękanie, co może prowadzić do rozwinięcia się groźnej infekcji. Aby jej zapobiec, musicie stosować preparaty o właściwościach nawilżających i natłuszczających.
Sucha skóra a tarczyca
Choroby tarczycy wynikają z nadmiernej lub niedostatecznej produkcji hormonów, którymi są tyroksyna i trijodotyronina. Te zaburzenia skutkują przewlekłym uczuciem zmęczenia i osłabienia, zawrotami głowy, wahaniem masy ciała oraz trudnością z zajściem w ciążę. Choroby tarczycy objawiają się suchą i ziemistą skórą z tendencją do łuszczenia się. Szczególnie to widać na zgrubieniach, czyli na kolanach, łokciach i stopach – tam skóra jest ciemna i przesuszona, dlatego wymaga ciągłego nawilżania i zmiękczania.
Sucha skóra a łuszczyca
Pierwszymi symptomami łuszczycy są czerwone placki wysuszonej i złuszczonej skóry, które początkowo pojawiają się na stopach, kolanach i łokciach, a z czasem rozprzestrzeniają się na pozostałe partie skóry. Chorzy na łuszczycę mają zaburzony i znacznie przyśpieszony proces przemiany komórek, co w praktyce oznacza, że nowe komórki dojrzewają szybko, a stare nie nadążają się złuszczać. W konsekwencji na ciele powstaje warstwa martwych komórek w postaci grudek pokrytych łuskami. Łuszczycę należy leczyć farmakologicznie, ale stosowanie gęstych i tłustych preparatów nawilżających, które zatrzymują wodę w skórze, na pewno ukoi podrażnioną skórę.
Sucha skóra a atopowe zapalenie skóry (AZS)
Atopowe zapalenie skóry (AZS) to przewlekła, autoimmunologiczna chorobą skóry, która objawia się silnym przesuszeniem naskórka i uporczywym swędzeniem. Symptomy nasilają się, ilekroć skóra ma kontakt z alergenami lub detergentami bądź na skutek silnego stresu. Chorzy muszą systematycznie łagodzić podrażnienia, unikać wody i mydła oraz stosować kosmetyki bogate w emolienty.
Sucha skóra a odwodnienie organizmu
Odwodnienie organizmu jest stanem chorobowym, który wynika z utraty wody i elektrolitów. Może być konsekwencją zbyt małej ilości spożywanej wody, upałów, gorączki, biegunki, wymiotów lub zaburzenia funkcjonowania nerek. Pierwszym symptomem choroby są spierzchnięte usta, wzmożone pragnienie, wysuszenie skóry twarzy i ciała oraz zmęczona skóra pod oczami.
Sucha skóra – jak ją pielęgnować? Moje propozycje
Sucha skóra szybciej się starzeje, dlatego musicie nawilżać ją zarówno od środka, jak i z zewnątrz. Z tego powodu Wasza dieta powinna być bogata w owoce, warzywa i wodę w ilości minimum 1,5 litra na dobę. Z kolei pielęgnacja suchej skóry powinna opierać się na stosowaniu hipoalergicznych preparatów łagodzących podrażnienia, natłuszczających skórę i tworzących okluzyjny film tłuszczowy, który zapobiega ucieczce wody z naskórka. Środki myjące na bazie mydła i alkoholu zastąpcie łagodnymi preparatami myjącymi o pH neutralnym dla skóry. Nie zapominajcie chronić skóry przed szkodliwymi warunkami atmosferycznymi, takimi jak słońce (filtry UV) i mróz (preparaty intensywnie natłuszczające).
Objawów suchej skóry nie wolno Wam bagatelizować, ponieważ – jak napisałam – mogą być oznaką poważnej choroby. Jeżeli zauważyłyście u siebie przewlekłą suchość skóry i w związku z tym podejrzewacie któreś z wymienionych przeze mnie schorzeń, koniecznie skontaktujcie się z lekarzem. Nieleczona sucha skóra może pękać lub przerodzić się w liszaje, a nawet w silną egzemę. Wszystko to nie tylko fatalnie wygląda, lecz także boli i swędzi. W dodatku cienka i wrażliwa skóra jest dużo bardziej podatna na uszkodzenia i rozwój groźnych infekcji.
Macie lub miałyście problem z suchą skórą? Jeżeli tak, co było tego przyczyną i jak sobie z tym poradziłyście? Piszcie w komentarzach!
0 Komentarz