„Ładne paznokcie‟ ‒ co to właściwie znaczy? Moim zdaniem paznokcie, żeby były ładne, nie muszą być pomalowane kolorowym lakierem ani ozdobione wzorkami. Ładne paznokcie to w moim rozumieniu paznokcie zdrowe, dlatego zamiast malować ich i zdobić, po prostu je pielęgnuję. Oto moje sposoby na ładne paznokcie.
Moje sposoby na ładne paznokcie
Mniej znaczy więcej
Otóż to, w każdej dziedzinie życia, nawet w kwestii lakierów do paznokci. Niezależnie od tego, czy są hybrydowe, żelowe, czy akrylowe, wszystkie wysuszają płytkę i blokują dostęp powietrza. W konsekwencji paznokcie stają się mało elastyczne oraz łatwo się łamią i rozdwajają. Jeżeli malujemy je regularnie, a tym samym nie dajemy im czasu na regenerację, po prostu je osłabiamy. Z tego powodu pierwsze, co robię, żeby mieć ładne = zdrowe paznokcie, to odstawiam wszystkie lakiery na minimum dwa, trzy tygodnie.
Rękawice ochronne na ładne paznokcie
Kondycja paznokci pogarsza się na skutek częstego kontaktu z detergentami. Wszelkie prace domowe wykonywane bez rękawiczek, to znaczy mycie naczyń, okien i podłóg, ścieranie kurzu oraz pranie ręczne, to najgorsza krzywda, jaką możemy wyrządzić naszym dłoniom i paznokciom.
Dieta na ładne paznokcie
Wzmacniająco na paznokcie działa także zdrowa dieta. Z tego powodu mój jadłospis jest bogaty w orzechy oraz pestki dyni i słonecznika, które są źródłem cynku, miedzi, krzemu i innych minerałów.
Domowy manicure krok po kroku
Teraz, kiedy zadbałyśmy o ‒ powiedzmy ‒ infrastrukturę, możemy skupić się na pielęgnacji. Jak uzyskać efekt ładnych, naturalnych paznokci? Poprzez domowy manicure i odżywczą kąpiel. Ten rytuał pielęgnacyjny nawilży skórki i wzmocni płytkę.
Jak robię domowy manicure?
- Usuwam stary lakier zmywaczem bezacetonowym i myję ręce łagodnym mydłem.
- Piłuję paznokcie, aby nadać im pożądany kształt. Używam pilnika papierowego (może być szklany, jeżeli wolicie) i piłuję tylko w jedną stronę.
3. Smaruję skórki płynem zmiękczającym. Możecie zrobić to samo lub przez kilka minut potrzymać dłonie w wodzie z dodatkiem oliwki.
4. Osuszam dłonie i delikatnie odsuwam nadmiar skórek drewnianym patyczkiem.
5. Wycinam skórki ostrymi cążkami. Nie wycinajcie ich zbyt głęboko, aby nie uszkodzić macierzy paznokcia i nie dopuścić do powstania ranek.
Odżywcza kąpiel dla paznokci krok po kroku
- Delikatnie podgrzewam pół szklanki oliwy z oliwek.
- Dodaję do oliwy zawartość kapsułki z witaminami A+E (suplement diety dostępny w aptekach) i mieszam całość.
- Zanurzam paznokcie w ciepłej oliwce i trzymam przez przynajmniej dziesięć minut.
- Nadmiar oliwki wcieram w papierowy ręcznik.
Oczywiście, jeden taki zabieg nie poprawi kondycji paznokci raz na zawsze – aby był skuteczny, musimy być systematyczne. Zarówno manicure, jak i kąpiel odżywczą wykonuję raz w tygodniu. W pozostałe dni nawilżam płytkę za pomocą olejków lub gotowych preparatów z drogerii, które wcieram w paznokcie, a zwłaszcza w macierz (jasny półokrąg u nasady płytki). Najczęściej używam olejku rycynowego (zapobiega rozdwajaniu się i pękaniu płytki), arganowego (działa nawilżająco i opóźnia proces starzenia) oraz odżywek witaminowych na bazie olejków lub w formie bezbarwnego lakieru. Za to jak ognia unikam odżywek z formaldehydem, ponieważ wysusza i matowi paznokcie oraz niekorzystnie działa na skórki.
Manicure japoński
Ten zabieg odżywczy jest polecany w przypadku suchych, rozdwajających się paznokci. Polega na intensywnym wcieraniu w płytkę zielonej pasty, która jest bogata w składniki wzmacniające, to znaczy krzemionkę z Morza Japońskiego, pyłek pszczeli, keratynę oraz witaminy A i E. Manicure japoński owocuje odżywionymi i naturalnie różowymi paznokciami pełnymi zdrowego blasku.
A co dla Was znaczy sformułowanie „ładne paznokcie‟ i w jaki sposób dbacie o swoje?
0 Komentarz