15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://kluczdopiekna.pl 300

Jak wybrać najlepsze perfumy? Mini poradnik po zapachach

jak wybrać perfumy?

Cześć!

Zazwyczaj sięgamy po pierwszy lepszy flakonik, którego zapach się nam spodobał. Tymczasem perfumy możemy dobierać według rożnych kryteriów. Poznaj je wszystkie i sprawdź, jak odróżnić wodę kolońską od wody toaletowej. Życzę przyjemnej lektury.

Perfumy – towar luksusowy?

Przy wyborze zapachu nie należy kierować się gustem innych, bo nie będziemy zadowolone z takiego zakupu. Perfumy powinny budzić przyjemne odczucia i wspomnienia, dawać poczucie luksusu lub komfortu. Od dawna perfumy kojarzyły się bowiem z bogactwem – w końcu jakiś czas temu na ten produkt mogła pozwolić sobie wąska grupa społeczna. Dziś perfumy są dobrem powszechnym i dostępnym dla każdego.

Olejki i alkohol w perfumach

O mocy i trwałości zapachu decyduje stężenie alkoholu i zawartość olejków. Wartości te podaje się w procentach i wyglądają następująco:

 • woda kolońska: 3-5% olejków zapachowych i 80% alkoholu;
 • woda perfumowana: 10-18% olejków zapachowych i 80-90% alkoholu;
 • woda odświeżająca: 1-3% olejków zapachowych i 70-80% alkoholu;
 • woda toaletowa: 4-12% olejków zapachowych i 60-85% alkoholu;
 • perfumy: 22-40% olejków zapachowych i 96% alkoholu.

Rodzaje zapachów i ich charakterystyka

Produkty, które uperfumują twoją skórę, to:

 • perfumy – najbardziej skondensowana forma zapachu, są bardzo trwałe i długo utrzymują się na skórze. Perfumy najlepiej jest nakładać na skórę wieczorem, kiedy nie są nastawione na działanie promieni słońca – zawarty w nich alkohol mógłby wtedy odparować lub odbarwić skórę i ubranie;
 • wody toaletowe – najsłabsza wersja perfum, która dobrze sprawdza się w sytuacjach, kiedy intensywny zapach nie jest pożądany. Wody toaletowe są pod względem aromatu najmniej trwałe i stosunkowo tanie;
 • woda kolońska – stosuje się ją zazwyczaj po goleniu. Jest bardziej ulotna niż perfumy, a jej zapach nie przytłacza. Poleca się ją zarówno panom, jak i paniom;
 • woda odświeżająca – nie jest klasycznym kosmetykiem przeznaczonym do uperfumowania ciała. Jej zapach jest lżejszy i sprawdzi się w sytuacjach, w których mocny aromat nie jest pożądany.

Perfumy – praktyczne porady

 1. Perfumy należy przechowywać w chłodnym i ciemnym miejscu z uwagi na delikatność kompozycji zapachowej.
 2. Najbardziej praktyczne w stosowaniu są perfumy z rozpylaczem.
 3. Zapachu perfum np. z atomizera wielorazowego użytku można pozbyć się mieszanką octu i soli.
 4. W celu wyjałowienia atomizera użyj spirytusu.
 5. Jeżeli przez jakiś czas nie będziesz korzystała z perfum, schowaj je do oryginalnego kartonika po to, żeby nie były narażone na działanie czynników zewnętrznych.
odżywka do brwi
Poprzedni Post
3 tygodnie z Nanobrow. Czy polecam tę odżywkę do brwi?
Następny Post
Jakie są moje sposoby na ładne paznokcie? Pielęgnacja paznokci krok po kroku

0 Komentarz

Zostaw Odpowiedź