15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://kluczdopiekna.pl 300

Biotyna. Jakie ma właściwości, gdzie jej szukać i jakie są objawy niedoboru?

właściwości biotyny

Cześć!

Nazywa się ją witaminą B7 lub H. Wpływa na poprawną kondycję włosów, skóry i paznokci. Stabilizuje poziom glukozy we krwi. Tak wiele funkcji spełnia jedna witamina. To witamina H, nazywana też witaminą B7. My wszyscy znamy ją pod nazwą biotyna. Jakie są jej właściwości, co jest największym jej źródłem i czy znasz objawy jej niedoboru?

Co to jest biotyna?

Biotyna to związek organiczny, występujący w tkankach zwierzęcych i roślinnych. Rozpuszcza się w wodzie i jest produkowana przez florę bakteryjną jelit. Ma bardzo ważną zaletę: bardzo rzadko dochodzi do jej niedoborów. Biotyna ma następujące właściwości:

  • wpływa na prawidłowe funkcjonowanie organizmu,
  • poprawia kondycję włosów, skóry i paznokci,
  • bierze udział w procesie krzepnięcia krwi,
  • wspomaga prawidłowe funkcjonowanie tarczycy.

Gdzie szukać biotyny?

Biotynę można znaleźć w produktach pochodzenia roślinnego i zwierzęcego. Jej największa ilość jest między innymi w: wątrobie, serach, rybach, pomidorach, marchewce, szpinaku, orzechach włoskich i migdałach. Jeżeli biotyny nie wprowadzasz do organizmu wraz z pokarmem, to nie musisz jej przyjmować w postaci suplementów – jest bowiem produkowana w jelitach. Jeśli jednak przyjmujesz antybiotyki, to ten proces jest zaburzony i wtedy warto odbudować jej poziom w organizmie.

Objawy niedoboru biotyny

Niedobory biotyny widać po kondycji skóry. Jeśli pojawiają się na niej podrażnienia, przesuszenie i stany zapalne a jej koloryt jest nierównomierny, to warto zacząć przyjmować suplementy lub nieco urozmaicić dietę. Niedobory biotyny rozpoznasz także po cienkiej i łamliwej płytce paznokcia oraz po wypadaniu włosów. Innymi objawami są: zmęczenie, osłabienie, senność, brak koncentracji, mrowienie i rozdrażnienie.

Czy biotynę można stosować w ciąży?

Warto zaznaczyć, że biotyna przenika do mleka matki. Z tego powodu nie zaleca się stosowania preparatów z biotyną w czasie karmienia piersią. Wyjątek stanowi wyraźne zalecenie lekarza.

Poprzedni Post
Jakie są moje sposoby na ładne paznokcie? Pielęgnacja paznokci krok po kroku
drożdże na włosy
Następny Post
Czy drożdże na włosy naprawdę działają? Napój drożdżowy krok po kroku, kuracja i efekty

0 Komentarz

Zostaw Odpowiedź