15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://kluczdopiekna.pl 300

Wszystko i jeszcze więcej co powinnaś wiedzieć o ceramidach

wszystko o ceramidach

Cześć!

Ceramidy na dobre zagościły zarówno w kosmetykach do makijażu, jak i produktach do pielęgnacji. Są dosłownie wszędzie: w szamponach, kremach, lakierach do paznokci. Czy rzeczywiście przynoszą aż tak dobre efekty? Żeby się o tym przekonać, sprawdźmy, czym tak naprawdę są ceramidy, jakie są ich właściwości i zastosowanie w kosmetologii.

Czym są ceramidy?

Ceramidy to inaczej substancje tłuszczowe, które stanowią naturalny składnik skóry. Znajdują się pomiędzy komórkami warstwy rogowej naskórka i tworzą w skórze barierę zabezpieczającą przed utrata wody. Poza tym usprawniają proces wchłaniania składników odżywczych i regulują przenikanie przez skórę kosmetyków i wody. W rogowej warstwie skóry wykryto siedem rodzajów ceramidów, które wraz z kwasami tłuszczowymi stanowią nierozerwalne spoiwo z komórek naskórka. Poziom ceramidów mogą obniżyć: stres, niewłaściwa pielęgnacja, szkodliwe czynniki zewnętrzne, starzenie się skóry. Niedobór tych substancji powoduje dolegliwości skórne i stany chorobowe. Wyróżnia się: ceramidy syntetyczne i ceramidy roślinne lub pozyskane z ekstrakcji materiału zwierzęcego. W skład ceramidów wchodzą niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe (NNKT), takie jak: linolowy, alfa linolenowy, gamma linolenowy, arachidowy.

Właściwości ceramidów a skóra człowieka

Ceramidy zawarte w kosmetykach oddziałują na skórę i paznokcie. Są odpowiedzialne między innymi za:

  • nawilżenie, wygładzenie, ujędrnienie i ochronę przed utratą wody;
  • spłycenie zmarszczek i odbudowę warstwy lipidowej skóry;
  • nabłyszczenie cery i opóźnienie procesów starzeniowych;
  • regenerację skóry atopowej, trądzikowej i alergicznej;
  • łagodzenie podrażnień skóry.

Jak ceramidy działają na włosy?

Kosmetyki z ceramidami wykazują bardzo skuteczne działanie na włosy. Do właściwości tych produktów zalicza się między innymi:

  • zapewnienie elastyczności i sprężystości;
  • nawilżenie suchych włosów i skóry głowy;
  • zapobiegają rozdwajaniu się końcówek włosów;
  • nabłyszczają i wygładzają pasemka;
  • regenerują włosy zniszczone zabiegami fryzjerskimi.

Zastosowanie ceramidów

Kosmetyki, w których składzie znajdują się ceramidy, są przeznaczone do pielęgnacji wszystkich rodzajów cery i włosów. Można znaleźć je również w produktach łagodzących skutki opalania się bez zastosowania kremów z filtrami UV. Najlepsze rezultaty przynoszą produkty z ceramidami stosowane kilka razy na dobę. Jest to o tyle dobre, że kosmetyki z zawartością tych substancji regulują przenikanie składników odżywczych zawartych w innych preparatach do pielęgnacji.

Jakie ceramidy wybrać?

W zależności od rodzaju skóry i oczekiwanych rezultatów wybierz kosmetyk z odpowiednim stężeniem ceramidów w składzie. Dla cery normalnej będzie to 1,5% do 5%. Cera sucha i cera starzejąca się potrzebuje ceramidów na poziomie od 3% do 5%. Jeżeli chcesz ochronić skórę lub naprawić jej barierę hydrolipidową, to użyj produktu, w którym stężenie ceramidów waha się między 3% a 15%.

Czy wy, dziewczyny, też używacie kosmetyków z ceramidami? Jeżeli tak, to jakie są wasze ulubione?

trądzik młodzieńczy
Poprzedni Post
Czy i jak leczyć trądzik młodzieńczy? Moje sposoby na trądzik u nastolatków
rodzaje peelingów
Następny Post
Peeling peelingowi nie równy. Gommage, enzymatyczny, mechaniczny – który wybierasz?

0 Komentarz

Zostaw Odpowiedź