15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://kluczdopiekna.pl 300

Objawy i leczenie uczulenia na kosmetyki. Alergia kontaktowa na produkty

alergia na kosmetyki

Cześć!

Czy wiesz, że wypryski, suchość, zaczerwienienia i inne niedoskonałości mogą być wynikiem alergii na kosmetyki? Jeżeli i ty zmagasz się z podobnymi problemami, to w pierwszej kolejności powinnaś przeczytać składy produktów, których używasz do pielęgnacji i makijażu. Dopiero potem zabierz się za zwalczanie tych niedoskonałości. A jak to zrobić? Przeczytaj mój tekst, a wszystkiego się dowiesz.

Przyczyny alergii na kosmetyki

Kontaktowa alergia na kosmetyki występuje wtedy, gdy na skórze pod wpływem działania alergenów pojawiają się zmiany. Stopień nasilenia uczulenia zależy od wielu czynników, między innymi od: częstotliwości i czasu używania produktu z alergenem, kondycji skóry i fragmentu ciała, na które preparat został zaaplikowany. Alergia najczęściej występuje na twarzy, szyi i powiekach, a co ciekawe skóra głowy jest na nią odporna. Uczulenie mogą wywołać: perfumy, kremy, balsamy, farby do włosów. Najmniej niebezpieczne są szampony, odżywki do włosów i peelingi.

Alergia kontaktowa – rozpoznanie

W rozpoznaniu alergii kontaktowej stosuje się naskórkowe testy płatkowe, które służą do oceny reaktywności skóry i nadwrażliwości kontaktowej. Na skórę pacjenta aplikuje się niepełny alergen, a po 48 godzinach określana jest reakcja skóry. Przeprowadzany jest również wywiad lekarski, w trakcie którego trzeba zwrócić uwagę na przebieg choroby i to, w jakich okolicznościach pojawiły się reakcje alergiczne.

Objawy alergii na kosmetyki

Alergia kontaktowa na kosmetyki dzieli się na subiektywną i obiektywną. Do pierwszej zaliczamy: pieczenie, swędzenie, napięcie, kłucie skóry (zwłaszcza po zastosowaniu kosmetyku). Odczucia obiektywne zaś to: zaczerwienienia, łuszczenie, krostki, grudki, pęcherzyki i bąble. Poza tym wyróżnia się dwa rodzaje wyprysku kontaktowego wywołanego kosmetykami:

  • wyprysk kontaktowy, któremu towarzyszą podrażnienia – jest w tym samym miejscu, w którym nałożono kosmetyk, nie powiększa się na inne fragmenty ciała, a jego intensywność zależy od stężenia alergenu;
  • reakcja alergiczna – pojawia się u osób z genetycznymi predyspozycjami do uczuleń, zmiany skórne mogą obejmować inne części ciała, a ich intensywność nie zależy od stężenia alergenu.

Co nas uczula? Alergeny w kosmetykach

Dasz wiarę, że każda, nawet z pozoru bezpieczna i naturalna substancja, może wywołać uczulenie? Potencjalnymi alergenami w kosmetykach są:

  • substancje zapachowe – jest ich aż kilka tysięcy i każda może spowodować uczulenie;
  • substancje konserwujące – mimo że chronią kosmetyk przed namnażaniem się bakterii, to wzmagają reakcje alergiczne;
  • roślinne ekstrakty – mogą powodować reakcje fotoalergiczne, takie działanie mają na przykład dziurawiec i ekstrakty z owoców cytrusowych;
  • parabeny – zwłaszcza te w dużych stężeniach i stosowane w nadmiarze.

Jest także podział, który wyróżnia różne produkty i związki powodujące alergię kontaktową. Należą do nich:

  • nikiel – podobno najczęściej uczula kobiety, znajduje się w biżuterii, zamkach błyskawicznych, nożyczkach i zegarkach, a także w śladowych ilościach w margarynie;
  • kosmetyki – uczulać mogą właściwie wszystkie produkty do pielęgnacji i makijażu;
  • chrom – jest obecny w farbach, atramencie, cemencie i detergentach;
  • formalina – używa się jej do produkcji tkanin i jako środek konserwujący znajdujący się w klejach;
  • leki – maści, które zawierają antybiotyki, mogą uczulać;
  • środki czystości – proszki, płyny do płukania i mycia naczyń zawierają alergeny;
  • tworzywa sztuczne – alergię mogą wywoływać lateksowe rękawiczki, wenflony, zabawki, a nawet wykładzina podłogowa, takie uczulenie może niekiedy uniemożliwić pracę;
  • rośliny – zmiany skórne powoduje bardzo wiele roślin.

Alergia kontaktowa – leczenie

Najprostszym sposobem jest zastosowanie profilaktyki. Unikaj kontaktu z konkretnymi alergenami, pracy z nieznanymi substancjami bez zabezpieczenia rąk i stosowania ostrych myjek lub peelingów gruboziarnistych. Stosuj kosmetyki bez parabenów oraz substancji zapachowych i barwiących. Do mycia naczyń, ręcznego prania i sprzątania zakładaj rękawiczki, które ochronią cię przed detergentami. Rób próbę alergiczną zawsze wtedy, gdy masz do czynienia z nowymi kosmetykami. Ważne jest także, żeby stosować ochronne kremy.

A co kiedy już dostałaś uczulenia? Stosuje się dwa rodzaje leczenia: miejscowe i ogólne. W leczeniu miejscowym wykorzystuje się: pielęgnację, emolienty, antybiotyki, leki odkażające. Leczenie ogólne polega na podawaniu leków przeciwhistaminowych i retinoidów oraz stosowaniu fototerapii. Alergię można także zwalczyć odczulaniem, które polega na podaniu pacjentowi alergenu w małej ilości po to, żeby organizm nie zareagował uczuleniem, lecz przyzwyczaił się i uodpornił.

metody depilacji w ciąży
Poprzedni Post
Jakie metody depilacji w ciąży polecam?
najlepsze hydrolaty
Następny Post
Łyk wody dla skóry, czyli jaki hydrolat wybrać? 5 najlepszych hydrolatów

0 Komentarz

Zostaw Odpowiedź