15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://kluczdopiekna.pl 300

Kosmetyki, dermokosmetyki, kosmeceutyki – czym się różnią?

dermokosmetyki i kosmoceutyki

Kiedy idziesz do sklepu, nie myślisz o tym, czy kupujesz dermokosmetyk, czy może jednak kosmeceutyk. Potrzebujesz kremu i wybierasz krem. Może jednak warto wiedzieć, czym różnią się te produkty?

Coraz więcej marek podkreśla, że ich produkty to kosmeceutyki. Unikają określania ich kosmetykami, bo chcą w ten sposób podkreślić ich lepszą jakość, skuteczność. Dobrze jednak byłoby powiedzieć sobie otwarcie, czym różnią się kosmetyki, kosmeceutyki, dermokosmetyki, dermoceutyki, neurokosmetyki itp.

Czy te nazwy coś znaczą?
A może to kolejny chwyt marketingowy?

Prześledziłam sobie to, co dzieje się na rynku kosmetyków. Poczytałam trochę branżowych pism. I wniosek wykluwa się z tego jeden – wszystkie te rodzaje produktów tylko nieznacznie różnią się od siebie działaniem. Nie zawsze kosmeceutyk będzie skuteczniejszy od „zwykłego” kosmetyku. Żeby dobrze odnaleźć się wśród tych określeń, przygotowałam dla Was małą ściągawkę 🙂

  • Kosmetyki – ogół produktów przeznaczonych do pielęgnacji.
  • Dermokosmetyki – kosmetyki dedykowane wyłącznie skórze.
  • Kosmeceutyki – profesjonalne kosmetyki o właściwościach farmaceutyków.
  • Dermoceutyki – kosmeceutyki, które przeznaczone są do skóry.
  • Neurokosmetyki – produkty kosmetyczne działające na nerwy w skórze.

Mniej więcej tak przedstawia się ten podział. Przy czym zauważyłam kilka problemów i niejasności, które krążą po sieci:

  • dermokosmetyki bywają określane jako kosmetyki o działaniu dermatologicznym, lepszym, leczniczym, mimo że są po prostu kosmetykami przeznaczonymi do pielęgnacji skóry (gr. derma);
  • kosmeceutyki i dermaceutyki bywają mylone z dermokosmetykami, co wynika z powyższych niejasności w definicjach tych produktów.

Co to są kosmetyki?

Jest taka fajna definicja kosmetyku, która mówi, że jest to każda substancja lub mieszanka do stosowania na zewnętrzne części ciała (skórę, włosy, paznokcie, usta) lub zęby dla utrzymania czystości, zmiany wyglądu, ochrony, utrzymania dobrej kondycji albo po prostu ukrycia brzydkiego zapachu.

Kosmetyki to wszystkie produkty, niezależnie od tego, jak silne mają działanie i jakie składniki w sobie zawierają. Kosmetykiem jest zarówno krem za równowartość kawy na stacji benzynowej, jak i profesjonalny dermoceutyk stosowany w salonach urody i SPA.

Czym są kosmeceutyki?

Kosmeceutykami nazywa się natomiast takie produkty, które działają dogłębniej i efektywniej, dlatego że mają właściwości lecznicze. Najprostsza definicja kosmeceutyki mówi, że jest to połączenie kosmetyków i farmaceutyków (leków). Stąd znajdziemy je zarówno w drogeriach, jak i aptekach.

Zaczerpnięcie do upiększającego, oczyszczającego i pielęgnującego kosmetyku co nieco z produktów leczniczych sprawia, że działa on o wiele skuteczniej. Rozwiązuje problemy, które teoretycznie mają związek z pielęgnacją, ale ich podłoże to choroba np. trądzik, wypadanie włosów, łupież itd.

Ciekawostka:
Określenie „dermoceutyk” nie występuje w prawie, a jedynie w opisach produktów. Tak naprawdę tego typu produkty zalicza się albo do kosmetyków, albo do leków – kropka.

Co wybrać – dermokosmetyk czy kosmeceutyk?

Jak już wspomniałam wcześniej, kosmeceutyki bywają mylone z dermokosmetykami. Często stosuje się te dwa określenia zamiennie. Niesłusznie, ponieważ dermokosmetyki mają wyłącznie właściwości pielęgnacyjne, a kosmeceutyki wykazują częściowe działanie lecznicze. To podstawowa i najważniejsza różnica między tymi produktami.

Zastanawiając się nad wyborem między dermokosmetykiem a kosmeceutykiem, warto wziąć pod uwagę to, jakie problemy ma nasza skóra. Jeśli nie jest ich wiele i wyłącznie brakuje jej odpowiedniego nawilżenia, odżywienia, ukojenia – polecam dermokosmetyki. Świetnie sprawdzają się na skórze wrażliwej. Jeśli jednak tych problemów jest więcej, warto brać pod uwagę kosmeceutyki (lub przeznaczone typowo do skóry problematycznej dermoceutyki). Sprawdzą się przy poważnym trądziku, pękających naczynkach, atopowym zapaleniu skóry itp.

Jaki typ kosmetyków stosuję?

Nie jestem przywiązana do żadnego rodzaju produktów kosmetycznych. Czasami sięgam po zwykłe kosmetyki, a innym razem po mocniejsze wsparcie profesjonalnymi produktami pielęgnującymi. I myślę, że to jest najrozsądniejsze rozwiązanie. Wy też dobierajcie typ kosmetyków do swoich potrzeb!

woda termalna
Poprzedni Post
Co zawiera woda termalna i jak ją stosować? Co o niej myślę?
rodzaje trądziku
Następny Post
Poznaj trądzik. Rodzaje choroby i ich charakterystyka

0 Komentarz

Zostaw Odpowiedź