15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://kluczdopiekna.pl 300

Co zawiera woda termalna i jak ją stosować? Co o niej myślę?

woda termalna

Woda termalna pochodzi z głęboko ukrytych źródeł, które znajdują się nawet 6000 metrów pod powierzchnią ziemi. Dzięki temu, że przepływa przez kolejne warstwy ziemi, gromadzi w sobie mnóstwo pierwiastków śladowych. Ponadto źródła ogrzewają się, między innymi od płynącej w głębi ziemi gorącej magmy, dlatego w wodzie termalnej zachodzą reakcje, w wyniku których powstają nowe, cenne substancje. Woda termalna w uzdrowisku ma wspomagać leczenie trądziku, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry (AZS). Czy woda termalna w uzdrowisku może być zastąpiona wodą termalną w sprayu? Co zawiera woda termalna i jak ją stosować? Jakie są znane źródła wody termalnej?

Co zawiera woda termalna?

Woda termalna jest czysta pod względem mikrobiologicznym i hipoalergiczna. Ponieważ zawiera bogactwo minerałów i mikroelementów, ma dobroczynny wpływ na skórę. Występujące w niej składniki częściowo odkładają się w warstwie rogowej naskórka, a częściowo przenikają do głębszych warstw skóry, które są przez nią kojone i leczone. Właśnie z tego powodu nawet ostudzona woda termalna, która staje się wodą mineralną, stanowi bazę do produkcji wielu wartościowych kosmetyków.

Woda termalna – jak ją stosować?

Kremów i balsamów z dodatkiem wody termalnej używajcie na czystą skórę, najlepiej kilka minut po umyciu. Jeżeli chodzi o wody termalne w sprayu, są dwie szkoły. Jedna nakazuje spryskać skórę i po kilku minutach osuszyć ją chusteczką higieniczną, a druga – pozostawić wodę na twarzy aż do wyschnięcia. Same zdecydujcie, co wolicie. Jeżeli Wasza skóra nie jest ściągnięta mimo niestarcia kosmetyku, nie musicie go zmywać.

Wodę termalną warto stosować przez cały rok, zwłaszcza w ogrzewanych pomieszczeniach. Jej zastosowanie jest bardzo szerokie:

  • zastępuje tonik po umyciu twarzy;
  • odświeża skórę i utrwala makijaż w ciągu dnia;
  • koi skórę bezpośrednio po depilacji – w przypadku kobiet – i po goleniu – w przypadku mężczyzn;
  • łagodzi skórę opaloną na słońcu i w solarium oraz podrażnioną wiatrem;
  •  jest stosowana przez dermatologów po różnych zabiegach, na przykład po peelingach chemicznych.

Woda termalna, niezależnie od pełnionej funkcji, jest bardzo skuteczna i przyjemna w użyciu. Jeżeli jeszcze jej nie próbowałyście, koniecznie nadróbcie zaległości.

Woda termalna w uzdrowisku a woda termalna w sprayu

Przy poważnych schorzeniach kosmetyki z wodą termalną nie zastąpią pobytu w kurorcie. Kurorty oferują nie tylko gorące kąpiele w wodach termalnych, lecz także optymalny klimat i fachową opiekę. Ponadto pobyt w uzdrowisku wiąże się z towarzystwem innych chorych, co ułatwia zaakceptowanie własnego schorzenia. Dobra kondycja psychiczna to połowa sukcesu w walce z jakąkolwiek chorobą, także skóry.

Najlepszy wpływ na skórę ma woda termalna wzbogacona o jak najwięcej składników, ale w małych ilościach, czyli nisko zmineralizowanych; wysokie stężenie pierwiastków mineralnych może podrażniać. Skład wody termalnej zależy od źródła, z którego została ona pobrana. Dwa źródła z takim samym zestawem substancji nie istnieją.

Znane źródła wody termalnej

Jest kilka europejskich źródeł, których wody od dawna występują w kremach i balsamach. Te kosmetyki mają właściwości nie tylko kosmetyczne, lecz także lecznicze. Oto te źródła:

  • Avène
    To nazwa wody pochodzącej ze źródła Sainte Odile w południowej Francji. Zawiera wiele minerałów, ale w małych ilościach. Charakteryzuje ją optymalny stosunek wapnia do magnezu, który przyspiesza procesy gojenia. Obecne w niej: krzem wzmacnia naczynia krwionośne, miedź przyśpiesza przemianę materii w skórze i działa antybakteryjnie, mangan wspomaga walkę z alergią, a siarka rozwiązuje problem trądziku. Badania potwierdzają skuteczność wody Avène w leczeniu łuszczycy, umiarkowanego AZS, stanów zapalnych po zabiegach laserowych, blizn, następstw poparzeń, świądu, świerzbiączki i rybiej łuski. Dzięki temu, że woda termalna Avène jest niskozmineralizowana, można stosować ją bezpośrednio na skórę (bez rozcieńczania).
  • Vichy
    Ta woda pochodzi z francuskiego uzdrowiska o tej nazwie i należy do wód chlorkowo-wodorowęglanowo-sodowych. Zawiera 17 soli mineralnych i 13 elementów śladowych. Słynie z właściwości nawilżających i łagodzących oraz koi podrażnienia wywołane przez środki zwalczające rogowacenie skóry. Ponadto likwiduje świąd i zaczerwienienie skóry wrażliwej, atopowej i z łuszczycą oraz zwiększa odporność skóry na działanie wolnych rodników. Wszystko to sprawia, że woda termalna Vichy znalazła zastosowanie w kosmetykach przeciwzmarszczkowych i antytrądzikowych.
  • La Roche-Posay
    Woda pochodząca z tych źródeł stanowi połączenie wody deszczowej (która jest filtrowana w warstwach ziemi) i bardzo starej wody głębinowej (która zawiera wyjątkowy zestaw minerałów i pierwiastków śladowych). Zalicza się do wód słabo zmineralizowanych, a tym, co ją wyróżnia, jest obecność selenu – silnego antyoksydantu, który opóźnia proces starzenia się skóry i działa przeciwzapalnie. Woda termalna La Roche-Posay przyśpiesza gojenie się ran, poprawia elastyczność skóry oraz łagodzi zaczerwienienia i swędzenie.

Jaki jest Wasz stosunek do wody termalnej w sprayu: nie wyobrażacie sobie bez niej życia czy w ogóle jej nie stosujecie? Jeżeli jest ona jednym z Waszych ulubionych kosmetyków, w jakim charakterze jej używacie? Czekam na Wasze komentarze!

jak się pozbyć cellulitu?
Poprzedni Post
Jak się pozbyć cellulitu? Moje sposoby na skórkę pomarańczową
dermokosmetyki i kosmoceutyki
Następny Post
Kosmetyki, dermokosmetyki, kosmeceutyki – czym się różnią?

0 Komentarz

Zostaw Odpowiedź