15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://kluczdopiekna.pl 300

Moje włosy zmieniły kolor! Słów kilka o naturalnym odbarwianiu włosów

naturalna zmiana koloru włosów

Wiele razy na blogu przewijał się temat pielęgnacji nastawionej na koloryzację, ale okazuje się, że nasze włosy nie potrzebują naszej pomocy, żeby zmienić kolor. Nie wiedzieliście o tym? Otóż każdy nasz włos w naturalny sposób odbarwia się np. pod wpływem działania promieni słonecznych. Chcecie się dowiedzieć więcej o tym zjawisku? Zapraszam!

Od brunetki do blondynki

Jeszcze kilka lat temu miałam kasztanowe włosy…

Były ciemne i pięknie odbijały promienie słoneczne mieniąc się złocistym brązem. Dziś z tego obrazka pozostał co najwyżej ten złoty odcień. Moje włosy z miesiąca na miesiąc stawały się jaśniejsze, aż dzisiaj skończyłam z ciemnym blondem także ze złotymi refleksami. Oczywiście nie była to zmiana natychmiastowa, bo musiałam przejść przez jaśniejsze brązy i rudawe odcienie. Nie zmieniła się też cała długość włosów, bo u nasady nadal wyrastają z cebulek w wersji ciemnej.

Warto przy tym powiedzieć, że nie wystawiałam włosów nadmiernie na słońce i nie stosowałam rumiankowych produktów, które mogłyby rozjaśnić moje włosy. Ogólnie moja pielęgnacja była standardowa i nie znalazło się w niej nic, co mogłoby wpłynąć na utratę koloru. Jak zatem możliwe jest, że moje włosy tak diametralnie zmieniły kolor bez zniszczenia, osłabienia itp.?

Specjaliści wyjaśniają, dlaczego włosy rozjaśniają się samoistnie.

Przeszukałam pół internetu, żeby znaleźć odpowiedź na nurtujące mnie od tamtego momentu pytanie „dlaczego włosy rozjaśniają się z wiekiem”. Opłaciło się, bo odpowiedź znalazłam i podzielę się nią w tym wpisie. 🙂

Kluczowe są tutaj geny oraz melanocyty, czego można było się domyślić. Wszystko zawsze zapisane jest w genach. Działa to na prostej zasadzie. Naturalny kolor naszych włosów uzależniony jest od tego, jak dużo produkowanych jest wspomnianych melanocytów, czyli inaczej komórek barwnikowym. To one wędrują do cebulek włosów i produkują w nich pigment (melaninę). Jeśli cebulka utraci pigment, pojawiają się siwe włosy. W przypadku rozjaśniania włosów ważne jest jednak to, że istnieją dwa rodzaje melaniny – jedna nadaje włosom ciemny odcień, druga jaśniejszy lub z czerwonymi odcieniami. Poziom jednej i drugiej melaniny różni się u każdej osoby, a wraz ze zmianami w naszym organizmie, może zmienić się także u tej samej osoby. Zmniejszenie produkcji ciemnego barwnikami skutkuje np. zmianą włosów brązowych na blond. I nic w tym dziwnego.

Spotkaliście się już wcześniej z czymś takim? 🙂

domowy peeling do ciała
Poprzedni Post
Zrób sobie peeling. Wszystko, czego potrzebujesz masz… w kuchni!
maskara lancome
Następny Post
Monsieur Big czyli „big mistake”- nowa maskara od Lancome. Moja recenzja

0 Komentarz

Zostaw Odpowiedź