Chcecie się dowiedzieć jak wybrać krem na noc? Sprawa wbrew pozorom nie jest taka łatwa, bo nasza skóra potrzebuje sprecyzowanej pielęgnacji. Zwłaszcza przed snem, ponieważ to właśnie w nocy zachodzą najsilniejsze procesy regeneracji. Wybór kremu do twarzy na noc docenia się rano, kiedy budzi się z wypoczętą i pełną blasku skórą. 🙂
Zapraszam na mój krótki poradnik, który być może ułatwi wam sprawę.
Czym różni się krem na noc od kremu na dzień?
Zacznę od wyjaśnienia, czym różni krem na noc od tego stosowanego rano, przed wyjściem z domu. Spotkałam się już z opiniami, że takie rozróżnienie to tylko chwyt producentów po to, żeby sprzedawać kremy w zestawach. Bzdura. Wystarczy porównać składy kremów na dzień i na noc, żeby zauważyć różnicę. Czym wyróżnia się krem na noc?
- Kremy na noc są zdecydowanie gęstsze, cięższe i treściwsze. Przez noc mają czas na wchłonięcie się, poza tym nie nakłada się na nie makijażu, więc mogą takie być.
- Dobry krem na noc to skoncentrowana formuła, w której znajduje się dużo więcej składników odżywczych, witamin i kwasów o intensywnym działaniu.
- Krem na noc nie zawiera filtra UV, ponieważ nie potrzebujemy ochrony przeciwsłonecznej w nocy, więc taki składnik jest zbędny.
- Bazą dla kremu na noc może być naturalny olejek i często zawiera on mniej wody, ponieważ nie musi się tak szybko wchłaniać i może być gęstszy.
Czy krem na noc jest potrzebny?
Bardzo rzadko stosujemy kremy na noc, a przynajmniej tak wskazują statystyki. Matematyka nie kłamie, co oznacza, że zwyczajnie zaniedbujemy swoją skórę. Krem na noc jest niezbędny
Nasza cera jest bardzo delikatna i potrzebuje codziennego wsparcia w procesach odnowy komórkowej i regeneracji. Najlepsze efekty uzyskujemy właśnie dzięki wieczornej pielęgnacji, która nastawiona jest na dogłębne działanie. Wiązania komórkowe w skórze rozluźniają się właśnie pod wieczór, dzięki czemu zwiększa się jej przepuszczalność, a składniki odżywcze dużo lepiej się wchłaniają i wnikają do najgłębszych warstw naskórka bez najmniejszego problemu. W ciągu dnia, zwłaszcza gdy spędzamy go aktywnie, to nie jest łatwe. Co jeszcze jest ważne? Krem na noc działa lepiej, ponieważ po północy procesy regeneracji nabierają tempa, dzięki hormonowi wzrostu, który uwalnia się do naszych komórek i daje naszej skórze kopniaka do odnowy. Nocą skóra jest lepiej ukrwiona, intensywniej oddycha i dużo lepiej przyjmuje składniki aktywne z kosmetyków. Ale nie musicie wierzyć mi na słowo – możecie zajrzeć do pierwszego lepszego podręcznika z biologii.
JAKI KREM NA NOC WYBRAĆ?
Skoro już wiemy, że krem do twarzy na noc to obowiązkowe wyposażenie toaletki, powiem wam trochę więcej na temat wyboru odpowiedniego kremu dla siebie. Czy to ważne, jaki krem na noc stosujemy skoro każdy jest tak samo skoncentrowany? Bardzo ważne, ponieważ kosmetyki zawsze powinniśmy dobierać do potrzeb swojej skóry.
Pierwsza zasada: Krem na noc zawsze dobierz do rodzaju cery!
- Jeśli nasza skóra ma skłonność do przetłuszczania się lub trądziku, koniecznie sięgajmy po lżejsze i mniej gęste kremy. Dobrze, jeśli nie zawierają olejów mineralnych i silikonów, ponieważ mogą wówczas zatykać pory i intensyfikować problem.
- Jeśli mamy cerę wrażliwą i skłonną do podrażnień, wybierajmy raczej hipoalergiczne kremy na noc. Rewelacyjnie, jeśli nie zawierają substancji zapachowych, konserwantów i popularnych alergenów. Mój patent: kupujcie próbki, żeby przetestować działanie kremu przed zakupem.
- Jeśli naszym problemem jest cera sucha, potrzebujemy kremu o wiele gęstszego, bogatego w silne składniki nawilżające, kwas hialuronowy, oleje. Dobry krem na noc do cery suchej powinien nawilżać, ale również zapobiegać odparowywaniu wody z naskórka.
Druga zasada: Krem na noc dopasuj do swojego wieku!
- Krem na noc 30+ powinien zawierać koenzym Q10, minerały i kwasy owocowe AHA, dzięki którym przyspieszymy metabolizm komórek, dotlenimy je i ujędrnimy. Młodsza skóra nie wymaga silnego odmładzania, ale odpowiedniego wsparcia naturalnych procesów regeneracji.
- Krem na noc 40+ najlepiej, gdyby miał w składzie dodatkowo ceramidy, proteiny, retinol oraz nienasycone kwasy tłuszczowe (innymi słowy: olejki). Wraz z wiekiem osłabia się metabolizm komórkowy, ale ważne jest też zachowanie równowagi wodno-lipidowej skóry.
- Krem na noc 50+ musi zawierać składniki o silnym działaniu odmładzającym np. izoflawony, kwas foliowy, kwas glikolowy. To składniki stymulujące produkcję kolagenu, a więc regenerujące, odmładzające, uelastyczniają i cofające oznaki starzenia się skóry.
Jak stosować krem na noc?
Na zakończenie chciałabym przedstawić wam TRZY ZŁOTE ZASADY stosowania kremu do twarzy na noc. Wybór odpowiedniego kosmetyku to połowa sukcesu, ponieważ nawet najlepszy krem stosowany niewłaściwie nie będzie działał tak efektywnie, jak powinien. Sposób aplikacji ma bardzo, bardzo duży wpływ na rezultaty. Jak ja to robię?
- Krem nakładam zawsze po dokładnym oczyszczeniu twarzy. Może to i banał, ale ja przez oczyszczanie rozumiem nie tylko zrobienie demakijażu, ale również użycie żelu do mycia twarz, a sporadycznie także peeling. Oczyszczona skóra lepiej chłonie składniki aktywne kremu.
- Nigdy nie nakładam kremu do twarzy w okolice oczu. Skóra pod oczami jest najdelikatniejsza i bardzo łatwo ją podrażnić. Zwłaszcza że krem do twarzy zawiera bardzo dużo silnie skoncentrowanych składników odżywczych. Do tego przeznaczony jest krem pod oczy.
- Krem na noc używam nie tylko na twarz, ale również na szyję. Nie ma to wpływu na to, jak produkt działa na cerę, ale zyskuję dzięki temu dodatkowe działanie. Dzięki delikatnemu wcieraniu kremu w szyję i dekolt sprawiam, że również te miejsca starzeją się wolniej.
Mam nadzieję, że moje porady wam pomogły. Jeśli macie jeszcze jakieś pytania na temat kremów do twarzy stosowanych na noc – piszcie śmiało w komentarzach. Buziaki!
0 Komentarz