15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://kluczdopiekna.pl 300

Trądzik na skórze głowy. Jak leczyć, jakie są przyczyny i czy jesteś na niego narażona?

trądzik na skórze głowy

Cześć!

Trądzik pojawia się nie tylko na twarzy, dekolcie lub plecach, lecz także na skórze głowy. Zazwyczaj jest związany z innymi chorobami tej części ciała. Jeśli chcesz go wyleczyć, to dowiedz się, co go spowodowało i poznaj wszystkie sposoby pielęgnacji skóry głowy. Przy okazji będziesz mogła lepiej zadbać o swoje włosy.

Trądzik na skórze głowy – skąd się bierze?

Krosty na owłosionej skórze głowy pojawiają się zazwyczaj wtedy, gdy cierpisz na kilka innych dolegliwości. Mogą to być między innymi: nadmierne przetłuszczanie się włosów, łupież tłusty, łojotokowe zapalenie skóry głowy. Trądzik pomiędzy włosami najczęściej pojawia się w wieku dojrzewania. Poza tym występowaniu pryszczy sprzyja również:

  • duża ilość cukru w diecie;
  • stres;
  • zaburzenia hormonalne;
  • zanieczyszczenie środowiska;
  • zbyt częste używanie suszarki;
  • przegrzanie skóry głowy;
  • źle dobrane kosmetyki do pielęgnacji;
  • zbyt rzadkie mycie włosów;
  • częste zabiegi fryzjerskie.

Jak dbać o włosy i skórę głowy z trądzikiem?

Pielęgnacja i leczenie skóry głowy z trądzikiem jest trudne ze względu na włosy, które utrudniają aplikację maści. Przydadzą ci się produkty z nadtlenkiem benzoilu, ale ten może rozjaśniać pasemka. Skuteczne również będą preparaty z cynkiem lub kwasem salicylowym – ich działanie polega na wysuszaniu ropnych zmian i dezynfekcji skóry. Przydadzą ci się także szampony przeciwłupieżowe z substancjami przeciwgrzybiczymi. Pielęgnacja skóry głowy objętej trądzikiem polega na doborze odpowiednich kosmetyków. Produkty powinny mieć działanie oczyszczające, łagodzące i nawilżające. Nie należy używać szamponów, odżywek i maseczek o właściwościach natłuszczających oraz preparatów do stylizacji.

Zapalenie mieszków włosowych

Trądzik skóry głowy może zostać wywołany przez zapalenie mieszków włosowych. Tę chorobę mogą wywołać bakterie (np. gronkowiec złocisty) lub drożdżaki. Dzieje się tak wtedy, gdy drobnoustroje przedostają się do mieszków włosowych przez ujścia gruczołów i wywołują stan zapalny. Pojawia się wtedy swędzący pęcherzyk wypełniony żółtawym płynem. Konieczna jest wizyta u dermatologa, który zazwyczaj przepisuje antybiotyk.

Łuszczyca skóry głowy

Łuszczyca to schorzenie autoimmunologiczne, które charakteryzuje się stanem zapalnym na skórze, częstymi nawrotami i zaostrzeniami. Chorobę wywołują czynniki genetyczne, stres, zaburzenia hormonalne, ciężkie infekcje, urazy i niektóre leki. W trakcie choroby skóra złuszcza się co 4 dni, a nie jak u dorosłego co miesiąc. Wraz z rozwojem zmian na skórze głowy zainfekowane mogą zostać: części przedramion i goleni, okolica lędźwiowo-krzyżowa, kolana, łokcie i większe stawy, paznokcie. Na skórze pojawiają się złuszczające się grudki, a potem tarczki, pod którymi pojawiają się czerwono-brązowe krwawiące miejsca. Tarczki przypominają białe płatki, przypominające schodzącą po opalaniu skórę. Mogą pojawić się także krostki na dłoniach i stopach. Zmiany na skórze mogą osiągać nawet do trzech centymetrów; wraz z nimi może pojawić się wypadanie włosów, swędzenie i ból.

Jak leczyć łuszczycę głowy?

Podczas leczenia łuszczycy głowy stosuje się preparaty miejscowe. Ich celem jest usunięcie złuszczających się elementów naskórka i przyczynowe leczenie łuszczycy. Na owłosioną skórę głowy aplikuje się oliwkę z kwasem salicylowym. Preparat nakłada się na noc, a głowę owija się folią i ciepłym ręcznikiem. W trakcie kuracji naskórek zostanie nawilżony, by możliwe było usunięcie łuszczących się fragmentów skóry bez powodowania ran i krwawienia. W leczeniu łuszczycy głowy używa się również produktów przeciwzapalnych, dziegciu, witaminy D, retinoidów i naświetlania promieniami UV.

Jak dbać o skórę głowy z łuszczycą?

Pielęgnacja skóry głowy u osób, które chorują na łuszczycę, polega na właściwej profilaktyce i higienie owłosionej skóry głowy. W razie wystąpienia jakichkolwiek niepokojących zmian, należy udać się do dermatologa. Poza tym:

  • nie wolno drapać skóry głowy;
  • wyleczenie przyczyny prowadzi do ustąpienia świądu;
  • mycie głowy powinno odbywać się bardzo delikatnie;
  • należy używać właściwych kosmetyków;
  • konieczne jest przyjmowanie leków przepisanych przez dermatologa.

Łojotokowe zapalenie skóry głowy

Jest przewlekłym, nawracającym i przeważnie łagodnym zapaleniem skóry. Oprócz głowy obejmuje brwi, kanały słuchowe, skrzydełka nosa i okolice za uszami. ŁZS wywoływane jest przez drożdże, pojawia się u osób z tendencją do łuszczycy, występuje w okresie wiosennym i jesiennym. Do objaw tego schorzenia zalicza się:

  • tłusty łupież na skórze głowy, włosach, brwiach, brodzie i wąsach;
  • białe lub żółte łuski i charakterystyczna skorupka na skórze głowy, uszach, twarzy lub innych częściach ciała;
  • zaczerwienioną skórę,
  • swędzenie lub pieczenie.

Jak leczyć łojotokowe zapalenie skóry głowy?

W leczenie ŁZS stosuje się peelingi, szampony, płyny i kremy. Pomocne mogą okazać się preparaty przeciwświądowe. Równie ważne są: odpowiednia dieta, aktywny tryb życia i prawidłowa pielęgnacja leków (delikatne wcieranie opuszkami palców). Podczas kuracji uważnie obserwuj objawy. Jeśli kondycja skóry twojej głowy pogorszy się, to obowiązkowo skorzystaj z porad dermatologa.

jak stosować krem do depilacji?
Poprzedni Post
Jak stosować krem do depilacji? Bezpieczne i skuteczne usuwanie zbędnego owłosienia
ekokosmetyki
Następny Post
Skóra problemowa a ekokosmetyki. Jak ich używać, by mieć ładną cerę?

0 Komentarz

Zostaw Odpowiedź