15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://kluczdopiekna.pl 300

Rodzaje laserów kosmetycznych i ich praktyczne zastosowanie

laseroterapia

Cześć!

Laseroterapia jest zabiegiem coraz chętniej wybieranym zarówno przez kobiety, jak i przez mężczyzn. Dzięki różnym rodzajom lasera kosmetycznego usuwa się zmiany skórne na mniejszych lub większych fragmentach ciała. Czy wiesz, które z tych urządzeń poradziłoby sobie z twoimi niedoskonałościami? Przeczytaj mój post, a na pewno się dowiesz.

Czym jest laser?

Nazwa laser pochodzi od początkowych liter słów Light Amplification by Stimulated Emission of Radiation. Jest to urządzenie wytwarzające światło poprzez emisję wymuszoną. Chodzi tu o zjawisko fizyczne, w którym elektrony krążące wokół jądra atomu pochłaniają i oddają energię, emitując jednocześnie światło o następujących parametrach: jednakowa długość fali, polaryzacja, spójność, mała rozbieżność wiązki. Dzięki takim cechom światło laser skupia się w wąskiej i cienkiej wiązce, co umożliwia precyzyjne usunięcie niewielkich niedoskonałości.

Dlaczego lasery są tak popularne?

Laseroterapia cieszy się dużą popularnością w leczeniu i upiększaniu skóry. Mają na to wpływ następujące czynniki:

  • duża skuteczność – laseroterapia jest w stanie zapewnić niemalże natychmiastowe i długotrwałe efekty. Te jednak są uzależnione od doboru odpowiedniego urządzenia do skórnego problemu;
  • duża liczba wskazań – lasery są w stanie poradzić sobie z niemal każdym skórnym defektem, w tym: z nadmiernym owłosieniem, bliznami i rozstępami, cellulitem, tatuażem i starzeniem oraz ze zmianami naczyniowymi i barwnikowymi;
  • niewielka inwazyjność metody – mimo że laseroterapia nie należy do najprzyjemniejszych, a okres rekonwalescencji jest uzależniony od niedoskonałości i zastosowanego sprzętu, to w porównaniu z innymi metodami leczenia jest naprawdę mało inwazyjna. Laseroterapia nie wyłącza pacjenta z normalnego funkcjonowania i co najważniejsze stymuluje skórę do samodzielnej regeneracji;
  • duża dostępność technologii – na rynku kosmetycznym jest mnóstwo urządzeń redukujących niedoskonałości, różniących się między sobą parametrami, funkcjami i ceną.

Lasery kosmetyczne – rodzaje

Lasery dzieli się ze względu na cechy wiązki światła, które emitują (o nich pisałam na początku artykułu). Mamy zatem:

  • lasery z ciałem stałym – są wyposażone w matrycę krystaliczną z domieszką jonów metali, które pochłaniają i emitują fotony;
  • lasery z ciałem gazowym – znajduje się w nich matryca gazowa;
  • lasery płynne (barwnikowe) – wykorzystują roztwory barwników, które są wzbudzane przez laser z ciałem stałym lub przez lampę błyskową;
  • lasery półprzewodnikowe (diodowe) – odznaczają się dużą wydajnością i są oparte na półprzewodniku.

Lasery w medycynie estetycznej

Lasery w medycynie estetycznej dzieli się pod względem typu źródła światła i rodzaju interakcji tego światła z tkanką. Mamy następujące lasery:

  1. Laser diodowy – źródłem światła jest półprzewodnik (dioda). Lasery takie wykorzystuje się do leczenia trądziku, zamykania naczynek krwionośnych, trwałego usuwania owłosienia, zwalczania cellulitu, usuwania znamion skórnych różnego pochodzenia.
  2. Laser argonowy – źródłem światła jest gaz. Urządzenie stosuje się do leczenie zmian barwnikowych i naczyniowych, rumienia i popękanych naczynek krwionośnych.
  3. Laser aleksandrytowy – kryształ jest tu źródłem światła, który emituje falę o długości 755 nm. Używa się go do epilacji i zamykania naczyń krwionośnych.
  4. Laser rubinowy – źródłem światła jest rubin. Laser taki stosuje się do usuwania przebarwień, tatuaży i zbędnego owłosienia.
  5. Laser neodymowo-yagowy – wykorzystuje się go do usuwania rumienia naczyniowego, popękanych naczynek krwionośnych, zmian wywołanych opalaniem i trądziku różowatego.
  6. Laser CO2 – wykorzystuje dwutlenek węgla, a stosuje się go do dermabrazji laserowej, precyzyjnego usuwania naskórka, wygładzania blizn potrądzikowych, zmian barwnikowych, zmarszczek i nierówności skóry.
  7. Laser frakcyjny – urządzenia używa się do spłycenia zmarszczek, redukcji drobnych naczynek, plam i przebarwień, usuwania blizn różnego pochodzenia, usuwania rozstępów, redukowania objawów fotostarzenia oraz do ujędrniania wiotkiej i cienkiej skóry.
  8. Laser IPL – to intensywne pulsacyjne źródło światła. Laser taki stosuje się do: trwałego usuwania owłosienia, usuwania popękanych naczynek krwionośnych i zaczerwienienia skóry, zwężenia porów skóry i ujść gruczołów łojowych, odmładzania skóry twarzy, szyi, dekoltu i dłoni oraz zwalczania pierwszych objawów starzenia.

Laseroterapia – jak wygląda zabieg?

Rodzaj zabiegu i efekty są uzależnione od mocy i długości fali lasera. Zastosowana technika może być bezkontaktowa (urządzenie nie dotyka skóry) lub kontaktowa (urządzenie styka się ze skórą) oraz punktowa lub powierzchniowa. Powodzenie kuracji zależy od tego, jak duża energia była zastosowana i czy podczas zabiegów były stosowane inne środki lecznicze (zabiegi lub leki). Po zakończeniu każdego zabiegu na skórze mogą pojawić się zaczerwienienia, odbarwienia lub strupki, które znikają w ciągu kilkunastu tygodni.

Ważne jest, żeby w trakcie kuracji nie opalać się, nie używać kosmetyków i nie robić makijażu. Jeżeli chcesz uzyskać dobre rezultaty, to przed rozpoczęciem całej kuracji musisz: używać specjalnych preparatów, zrezygnować z przyjmowania używek, zwiększyć aktywność fizyczną i unikać nadmiernej mimiki. Pamiętaj też o przeciwwskazaniach. A należą do nich: choroby nowotworowe, stosowanie leków światłoczułych, zakaźne zmiany skórne, ciążą, menstruacja, nadwrażliwość na światło i świeża opalenizna.

Czy poddawałyście się kiedyś zabiegowi z wykorzystaniem lasera?

zabiegi kosmetyczne
Poprzedni Post
Tych zabiegów kosmetycznych nie powinnaś robić wiosną i latem!
ochrona skóry zimą
Następny Post
Ochrona skóry zimą – jak i po co to robić?

0 Komentarz

Zostaw Odpowiedź