15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://kluczdopiekna.pl 300

Jaka jest skóra mężczyzny i czym różni się od skóry kobiety? Moje spostrzeżenia

czym różni się skóra mężczyzny od skóry kobiety?

Skóra mężczyzny jest grubsza niż skóra kobiety, wolniej się starzeje, za to dużo częściej atakuje ją trądzik. Wiedza a skórze mężczyzn rośnie wraz ze wzrostem produkcji kosmetyków do jej pielęgnacji. Ponieważ panowie sięgają po nie znacznie częściej niż kiedyś, wiemy już całkiem sporo. Jaka jest skóra mężczyzny i czym różni się od skóry kobiety? Jak pielęgnować skórę mężczyzny?

Jaka jest skóra mężczyzny?

Skóra mężczyzny:

  • jest grubsza niż skóra kobiety – męski naskórek składa się z około trzydziestu warstw – i od niej ciemniejsza;
  • bardziej się przetłuszcza i ma skłonność do trądziku;
  • zawiera więcej kolagenu i elastyny, dlatego później się starzeje, nie pokrywa się cellulitem;
  • skóra twarzy mężczyzny jest w jednej trzeciej pokryta zarostem.

Skóra mężczyzny jest grubsza i mocniejsza niż skóra kobiety

Skóra mężczyzny ma budowę zbliżoną do skóry kobiety, ale męski naskórek jest aż o 25 procent grubszy i mocniejszy od kobiecego. Wynika to z większej liczby zrogowaciałych komórek w warstwie rogowej, przez które męska skóra jest szorstka w dotyku, ale z drugiej strony bardziej odporna na zranienia. Grubsza jest również jego skóra właściwa, w której znajduje się mniej włókien sprężystych niż u kobiet, za to te, które są, mają ciaśniejszy splot. Właśnie z tego powodu zmarszczki u panów pojawiają się później niż u pań.

Mężczyźni dłużej niż kobiety zachowują gładszą cerę także dlatego, że brodawki skóry właściwej są u nich większe, co poprawia mikrokrążenie krwi oraz dotlenienie i odżywienie skóry. Za to na męskiej twarzy wcześniej widać zmarszczki mimiczne i w dodatku są one głębsze. Winę za to ponoszą mięśnie przywłośne, których panowie mają aż piętnaście razy więcej niż kobiety.

Skóra mężczyzny jest młodsza, ale tłustsza niż skóra kobiety

Mężczyźni mają na twarzy aż piętnaście razy więcej mieszków włosowych niż kobiety, a co za tym idzie – więcej włosów, których wzrost stymuluje męski hormon – testosteron. Ponadto zagęszczenie naczynek krwionośnych jest u nich większe, a gruczoły łojowe, odpowiedzialne za produkcję sebum, są nie tylko liczniejsze, lecz także większe i aktywniejsze. W efekcie powłoka hydrolipidowa skóry jest obfitsza i skuteczniej chroni ją przed niekorzystnymi czynnikami atmosferycznymi. Z drugiej strony, wzrasta skłonność do zmian trądzikowych w okresie dojrzewania, ponieważ nasilają ją męskie hormony płciowe – androgeny.

Ponadto panowie łatwiej się opalają, ponieważ ich melanocyty są aktywniejsze. Jakby tego było mało, mężczyźni nie mają skłonności do przebarwień!

Jak pielęgnować skórę mężczyzny?

Chociaż skóra mężczyzny jest mocniejsza niż skóra kobiety, nie jest niezniszczalna. Na jej kondycję negatywnie wpływa codzienne golenie, słońce, dym z papierosów i hulaszczy tryb życia. Kluczem do utrzymania jej w dobrej formie jest pielęgnacja dostosowana do jej potrzeb, czyli stosowanie kosmetyków przeznaczonych dla mężczyzn.

Podczas porannej toalety panowie mogą myć twarz wodą, ale lepiej będzie sięgnąć po płyn micelarny lub mleczko nawilżające. To dobre rozwiązanie, ponieważ żaden z tych kosmetyków nie przesuszy męskiego naskórka, który ma skłonność do nadmiernego rogowacenia i łuszczenia się.

Kosmetyki stosowane do golenia i po goleniu muszą być wolne od alkoholu i mydła, które mogą podrażnić skórę i zmienić jej odczyn pH. Żele i pianki powinny zawierać składniki zmiękczające i nawilżające skórę, takie jak glicerol. Po goleniu mężczyźni muszą nałożyć na twarz emulsję lub płyn o właściwościach kojących podrażnienia, na przykład z alantoiną albo z wyciągiem z nagietka.

W ramach zwieńczenia porannej pielęgnacji panowie powinni wklepać w skórę lekki krem lub żel nawilżający, koniecznie z filtrem UV o faktorze minimum 15.

Z kolei w celu wieczornego oczyszczenia twarzy mężczyźni mogą zastosować mleczko nawilżające. Następnie, już przed pójściem spać, warto nałożyć krem, najlepiej taki, który lekko złuszczy komórki warstwy rogowej naskórka i delikatnie obkurczy pory; takie działanie wykazują między innymi kremy z retinoidami. Za uzupełnienie wieczornej pielęgnacji może posłużyć przeciwzmarszczkowy krem lub żel do pielęgnacji skóry wokół oczu, który rozjaśni cienie i zniweluje worki pod oczami. Jeżeli o to chodzi, polecam panom preparaty z kofeiną, arniką i witaminą C.

Przychodzą Wam do głowy inne cechy męskiej skóry? Czym jeszcze skóra mężczyzny różni się od skóry kobiety? Podzielcie się faktami i opiniami!

peeling skóry
Poprzedni Post
Moje patenty na peeling skóry. Przepisy, porady i naturalna pielęgnacja
kawiorowy krem natura siberica
Następny Post
Testuję Natura Siberica – krem kawiorowy Absolut do walki ze zmarszczkami – działa?

0 Komentarz

Zostaw Odpowiedź