15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://kluczdopiekna.pl 300

Czy sucha skóra może być objawem choroby? Przyczyny suchej skóry

Sucha skóra objawia się zaczerwienieniem, szorstkością i nieprzyjemnym uczuciem ściągnięcia. Przesuszona skóra łatwiej ulega podrażnieniom i jest nadwrażliwa na działanie kosmetyków, a nawet wody. Jakie są przyczyny suchej skóry i jak pielęgnować suchą skórę? Czy sucha skóra może być objawem choroby, na przykład cukrzycy, chorób tarczycy, łuszczycy i atopowego zapalenia skóry?

Przyczyny suchej skóry

Za bezpośrednie przyczyny nadmiernej suchości skóry uważa się obniżoną zdolność wiązania i zatrzymywania wody w warstwie naskórkowej oraz niedobór lipidów w warstwie rogowej. Z kolei taki stan może być wynikiem różnych czynników zewnętrznych i wewnętrznych, a zwłaszcza nieodpowiedniej pielęgnacji, przyjmowania leków, nadmiernej ekspozycji na słońce oraz działania niskich temperatur i silnego wiatru. Na poziom nawilżenia skóry wpływa codzienne menu i poziom nawodnienia organizmu. Ponadto niektórzy mają naturalną, uwarunkowaną genetycznie, skłonność do przesuszania się skóry.

Jak pielęgnować suchą skórę?

Sucha skóra szybciej ulega procesom starzenia, dlatego warto zapewnić jej nawilżenie zarówno z zewnątrz, jak i od wewnątrz. Po pierwsze, pielęgnacja skóry suchej powinna opierać się na stosowaniu hipoalergicznych preparatów łagodzących podrażnienia, natłuszczających skórę i tworzących okluzyjny film tłuszczowy, który zapobiega ucieczce wody z naskórka. Po drugie, należy zrezygnować ze środków myjących na bazie mydła i alkoholu oraz zastąpić je łagodnymi preparatami myjącymi o pH neutralnym dla skóry. Równie ważna jest ochrona przed niekorzystnymi warunkami atmosferycznymi, czyli filtry UV (słońce) i właściwości natłuszczające (mróz). Ponadto należy spożywać duże ilości warzyw, owoców i wody (co najmniej półtora litra na dobę).

Czy sucha skóra może być objawem choroby?

Niestety, nie zawsze suchość skóry jest wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji lub działania czynników zewnętrznych. Niekiedy to może być objaw chorób. Jakich?

Sucha skóra objawem cukrzycy

Cukrzyca jest przewlekłą chorobą, której przyczyną jest zaburzenie wydzielania insuliny przez trzustkę. Zaprzestanie lub zmniejszenie produkcji insuliny skutkuje brakiem naturalnej regulacji poziomu cukru we krwi. Problemy skórne to pierwsze widoczne objawy cukrzycy. Chorobie często towarzyszą nadmierne wysuszenie i łuszczenie się skóry, cienki i bardzo podatny na zranienia naskórek, trudno gojące się rany oraz boleśnie i głęboko pękające pięty.

Jednym z powikłań przy tej chorobie jest tak zwany zespół stopy cukrzycowej, który objawia się wzmożonym przesuszeniem skóry pięt, a z czasem jej pękaniem. To z kolei może prowadzić do rozwinięcia się groźnej infekcji. Aby zapobiegać takim problemom, należy stosować pielęgnację nawilżająco-natłuszczającą.

Sucha skóra objawem chorób tarczycy

U podstaw chorób tarczycy leży nadmierna lub niedostateczna produkcja hormonów tyroksyny i trójjodotyroniny. Takie zaburzenia skutkują przewlekłym uczuciem zmęczenia i osłabienia, zawrotami głowy, wahaniem masy ciała, a nawet problemami z zajściem w ciążę. Z kolei objawem problemów z tarczycą jest sucha, ziemista skóra ze skłonnościami do łuszczenia się. Szczególnie przesuszona jest skóra na zgrubieniach, czyli kolanach, łokciach i stopach, dlatego wymaga stałego nawilżania i zmiękczania.

Sucha skóra objawem łuszczycy

Pierwszymi objawami łuszczycy są czerwone placki wysuszonej, złuszczonej skóry. Początkowo pojawiają się w newralgicznych miejscach, takich jak stopy, kolana i łokcie, następnie rozprzestrzeniają się na pozostałe partie skóry. U chorych na łuszczycę proces przemiany komórek jest zaburzony i znacznie przyspieszony. Z tego powodu nowe komórki dojrzewają szybko, a stare nie nadążają się złuszczać. W konsekwencji na ciele powstają warstwy martwych komórek w postaci grudek pokrytych łuskami. Łuszczyca wymaga leczenia farmakologicznego, ale dla ukojenia podrażnionej skóry warto stosować gęste i tłuste preparaty nawilżające, które zatrzymują wodę w skórze.

Sucha skóra objawem atopowego zapalenia skóry

Atopowe zapalenie skóry (AZS) jest przewlekłą, autoimmunologiczną chorobą skóry, której towarzyszy silne przesuszenie naskórka i uporczywy świąd. Objawy nasilają się przy dłuższej ekspozycji na alergeny, w kontakcie z detergentami, a nawet na skutek stresu. Walka z tą chorobą wymaga stosowania kosmetyków bogatych w emolienty i łagodzących podrażnienia oraz unikania styczności z wodą i mydłem.

Poprzedni Post
Lecznicza kąpiel w domu – jak ją przygotować?
Następny Post
Skąd się biorą worki pod oczami? Sposoby na worki pod oczami

0 Komentarz

Zostaw Odpowiedź