15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://kluczdopiekna.pl 300

Mój niezbędnik w pielęgnacji. ♡ Jakie właściwości ma miód?

właściwości kosmetyczne miodu

Lubicie miód? Ja go uwielbiam, ale dużo częściej niż do herbaty dodaję go do domowych kosmetyków. Dzisiaj chciałabym opowiedzieć o tym, jakie właściwości kosmetyczne kryje w sobie naturalny miód. Jeśli macie w pobliżu jakąś pasiekę, biegnijcie po słoik dla siebie!

Co w miodzie… bzyczy?

Nie, w gotowym miodzie pszczół nie znajdziemy. Za to całe mnóstwo składników odżywczych, które są bardzo, bardzo przydatne w kosmetyce. Miód pszczeli składa się przede wszystkim z węglowodanów, dwóch cukrów prostych: fruktozy (39%) i glukozy (34%). To one mają wpływ na smak i aromat miodu, choć nie tylko. Miód zawdzięcza swój zapach także kwasom (glukonowemu, jabłkowemu i cytrynowemu) oraz olejkom eterycznym. Co jeszcze zawiera naturalny miód? Z punktu widzenia pielęgnacji bardzo ważne jest, że zawiera witaminy A, B, C, D oraz E, a także takie mikroelementy jak: potas, chlor, fosfor, magnez, wapń, żelazo, mangan, kobalt. Jeśli szukacie kwasu foliowego, b-karotenu lub biotyny, znajdziecie je w modzie. Mało? W 20% miód składa się z wody, a przecież to ona jest niezbędna naszej skórze i włosom. Sama byłam zaskoczona, jak wiele składników odżywczych zawiera naturalny miód – żal nie skorzystać z tylu dobrodziejstw!

Miód – zastosowanie w kosmetyce

To jeden z najbardziej popularnych domowych kosmetyków. Miód w kosmetyce stosowany jest od dawna, zarówno w czystej postaci, jak i w formie dodatku do produktów pielęgnacyjnych. Można stosować go na skórę, włosy, spękane usta lub cerę. W kremach bardzo często występuje z proteinami mleka lub witaminą A, a w szamponach także z cytryną lub olejkami kwiatowymi. Gorący miód z dodatkiem olejków można stosować do masażu oczyszczająco-odżywczego albo do relaksujących kąpieli. Zastosowania miodu w kosmetyce są naprawdę różne, a produkt jest po prostu wielozadaniowy i niezastąpiony. Można dodawać go do kosmetyków DIY, a przy okazji trochę podjadać. 🙂

Miód to składnik domowych i gotowych kosmetyków idealny dla osób o zmęczonej, poszarzałej i suchej skórze. Naturalna pielęgnacja miodem jest jednak o tyle świetnym rozwiązaniem, że tak naprawdę nadaje się do każdego typu cery oraz włosów. Warto pamiętać, że jak każdy składnik, również miód może uczulać, dlatego lepiej zrobić sobie przed jego użyciem próbę uczuleniową np. na nadgarstku. Całe szczęście, że zdarza się to rzadko.

Jeśli już zdecydujemy się na miód w pielęgnacji, możemy być pewni, że efekty będą rewelacyjne. Siła naturalnych składników tkwi w tym, że działają w zgodzie z naturą i bez zbędnych konserwantów lub syntetycznych składników. Chcecie wiedzieć więcej?

Miód na skórę:

  • zadziała jak zastrzyk odżywczy i energetyczny;
  • załagodzi wszelkie podrażnienia;
  • przyspieszy gojenie ewentualnych ran;
  • utrzyma prawidłowy poziom nawilżenia;
  • zapewni elastyczność, gładkość i miękkość;
  • zminimalizuje szorstkość i pękanie;
  • wspomoże walkę z oznakami starzenia;
  • zadziała antybakteryjnie, antywirusowo i przeciwzapalnie;
  • ograniczy powstawanie niedoskonałości;
  • zniszczy wolne rodniki i zregeneruje.

Miód na włosy:

  • poprawi i utrzyma prawidłowe nawilżenie;
  • zapobiegnie puszeniu się i niezdyscyplinowaniu;
  • ochroni końcówki przed rozdwajaniem;
  • nada miękkości i zdrowego blasku;
  • ukoi podrażnioną skórę głowy;
  • wspomoże szybszy wzrost;
  • delikatnie i w sposób naturalny rozjaśni pasma.

Moje miodowe przepisy:

Osobiście uwielbiam robić sobie domowe maseczki z miodu, czy to na włosy, czy na twarz. Moja ulubiona naturalna maska do włosów z miodem to połączenie ½ szklanki miodu z ¼ szklanki oliwy z oliwek i sokiem z ½ cytryny. Wmasowuję powstają paćkę we włosy i zostawiam na 30 minut, a potem dokładnie spłukuję i myję włosy.

Ale to nie wszystko, bo uwielbiam sięgać po miód na trądzik. Zawsze, kiedy mam problem z brzydkimi wypryskami i stanem zapalnym, staram się zaradzić problemowi naturalnie, zamiast od razu sięgać np. po maść z cynkiem. Nakładam punktowo odrobinę miodu na krostki i przykrywam plastrem na 20 minut. Po tym czasie zmywam chłodną wodą i gotowe.

Jednak chyba najpopularniejszy jest domowy balsam do ust z miodu. Szczególnie zimą, kiedy wargi są spierzchnięte, pozbawione nawilżenia i podrażnione. Zawsze wtedy mieszam 1 łyżeczkę miodu z ½ szklanki startego wosku pszczelego, 2 kroplami witaminy E w olejku, ¼ szklanki oleju kokosowego oraz 10 kroplami soku z cytryny. Podgrzewam delikatnie wszystkie składniki aż do rozpuszczenia i połączenia, a następnie przekładam do poręcznego słoiczka. Po kilkunastu godzinach balsam będzie miał odpowiednią, zwartą konsystencję – jak wazelina kosmetyczna.

A na koniec maseczka do twarzy z miodem. Bardzo prosty przepis, bo wystarczy zmieszać 2 duże łyżki miodu z ½ szklanki mleka. Nakładam na twarz i szyję na 15-20 minut, a następnie zmywam ciepłą wodą. Perfekcyjnie nawilżenie dzięki dwóm składnikom.

Skorzystacie z któregoś przepisu?

złe nawyki urodowe
Poprzedni Post
Tego nie wolno ci robić! Nawyki, przez które tracisz urodę
domowy sposób na zmarszczki mimiczne
Następny Post
Jak usunąć zmarszczki mimiczne w domu?

0 Komentarz

Zostaw Odpowiedź