Włoski na twarzy mają wszystkie kobiety, ale nie u każdej są na tyle widoczne, żeby wymagały usunięcia. Zbędne owłosienie można rozjaśniać lub usuwać, przy czym drugie rozwiązanie wydaje się lepsze, bo trwalsze. Jakie są metody depilacji twarzy?
Metody depilacji twarzy
Depilacja pęsetą
To dobry sposób na pozbycie się niechcianego owłosienia, o ile włosów jest niewiele oraz są na tyle długie i mocne, że można je złapać pęsetą. Depilacja pęsetą to metoda precyzyjna, dlatego warto stosować ją do regulacji brwi, która takiej precyzji wymaga. Z drugiej strony, usuwanie włosków pęsetą jest bolesne i zabiera dużo czasu. Z tego powodu w przypadku obfitego owłosienia i niskiego progu bólu lepiej wypróbować inne metody depilacji.
Depilacja nożykiem do brwi
Mechaniczne usuwanie włosków z twarzy wbrew pozorom nie jest złym pomysłem pod warunkiem, że użyjemy do tego nie zwykłej golarki, lecz specjalnego nożyka do brwi. Przed zabiegiem należy delikatnie napiąć skórę, przyłożyć ostrze pod kątem czterdziestu pięciu stopni i usuwać włoski krótkimi, delikatnymi posunięciami. W ten sposób można usuwać z twarzy nie tylko pojedyncze włoski, lecz także meszek.
Minusem depilacji nożykiem do brwi jest szybkie i widoczne odrastanie włosków, dlatego zabieg wymaga częstego powtarzania. Ponadto metodzie mogą towarzyszyć podrażnienia, a nawet zapalenie mieszka włosowego.
Depilacja plastrami z woskiem
Ta metoda depilacji daje dobre i długotrwałe efekty ‒ twarz pozostaje gładka przez sześć, osiem tygodni. Polega na usuwaniu owłosienia za pomocą plastrów nasączonych lekko rozgrzanym woskiem, które trzeba przyłożyć w miejsce poddawane depilacji. Gdy wosk stygnie, włoski zastygają w nim. Wtedy wystarczy szybko i zdecydowanie pociągnąć plaster w celu wyrwania ich wraz z cebulkami. Depilacja plastrami z woskiem może być wykonywana samodzielnie i w salonie kosmetycznym. Po zabiegu skóra jest podrażniona i zaczerwieniona przez kilka godzin. Niestety, aby włoski mogły zostać mu poddane, muszą mieć przynajmniej trzy milimetry długości, bo w przeciwnym razie nie przykleją się do wosku.
Depilacja kremem do depilacji
To łatwy i bezbolesny zabieg, ale jego efekty będą widoczne najwyżej przez kilka dni. Kremy do depilacji rozpuszczają keratynową strukturę włosków, które dzięki temu łatwo usunąć po kilku minutach od nałożenia preparatu. Ich stosowanie jest bezpieczne, ale w przypadku wrażliwej skóry mogą zdarzyć się podrażnienia. Z tego powodu przedtem warto przeprowadzić próbę alergiczną, czyli wypróbować krem na nadgarstku. Jeżeli żadna niepożądana reakcja skórna nie wystąpi, można przejść do depilacji twarzy.
Depilacja pastą cukrową
Pasta cukrowa to specjalna masa, która składa się z cukru, ziół i soku z cytryny. Usuwa włoski na innej zasadzie niż wosk: oblepia je, ale nie przykleja się do skóry, co sprawia, że zabieg jest mniej bolesny. Pasta cukrowa usuwa nawet bardzo krótkie włoski. Można ją przygotować samodzielnie lub kupić w sklepie – wtedy rozwija się ją z aplikatora w formie rolki, co ułatwia nakładanie. Po dokładnym rozprowadzeniu pasty na skórze należy przyłożyć do niej paski materiału, poczekać chwilę, aż się do nich przyklei, i zerwać je szybkim ruchem. Jeżeli efekty nie będą zadowalające, zabieg można od razu powtórzyć.
Depilacja pastą cukrową to skuteczna i trwała (efekty utrzymują się przez trzy tygodnie) metoda usuwania owłosienia, ale może skutkować podrażnieniami i zaczerwienieniem. Aby je złagodzić, warto smarować skórę balsamem emoliencyjnym lub delikatną oliwką. Pasty cukrowej nie powinny stosować kobiety o ciemnej karnacji ani opalone, bo zawarty w niej sok z cytryny lekko rozjaśnia skórę, która w miejscu depilacji będzie się nieestetycznie odróżniać od jej pozostałych partii.
Laserowa depilacja twarzy
Zabieg polega na niszczeniu mieszków włosowych wiązką światła. Może mieć różny przebieg w zależności od rodzaju lasera. W przypadku laserów diodowych i aleksandrytowych laserowa depilacja twarzy składa się z kilku etapów. Ciepło, które dociera do naświetlanego fragmentu skóry, przenika najpierw do znajdującej się we włosie melaniny, która je pochłania i rozprasza do sąsiadujących z nią tkanek. Energia cieplna uszkadza zarówno mieszek włosowy, jak i komórki, które biorą udział w tworzeniu się nowego włosa, a uszkodzone obumierają. Z kolei depilacja laserem neodymowo-yagowym polega na uszkadzaniu naczyń krwionośnych, które znajdują się w mieszku włosowym. W konsekwencji cebulka obumiera.
Zabiegi depilacji laserowej dają bardzo dobre i trwałe efekty. Są szczególnie polecane w przypadku ciemnych i szybko odrastających włosków.
Elektroliza (elektroepilacja)
Elektroliza polega na trwałym usuwaniu owłosienia za pomocą jednorazowej igiełki, którą wprowadza się do kanału mieszka włosowego, a następnie niszczy prądem. W zależności od liczby włosków, jakie mają być usunięte, metoda wymaga dużego zdyscyplinowania i bardzo częstych wizyt u kosmetyczki, ponieważ poszczególne włoski są na różnych etapach wzrostu.
0 Komentarz