Podobno eksperci zalecają, aby co trzeci zabieg pielęgnacyjny był zabiegiem głęboko oczyszczającym. Nie wiem, ile w tym prawdy. Ale wiem, że regularne oczyszczanie skóry i włosów daje naprawdę rewelacyjne efekty!
Jednym z najbardziej szkodliwych dla włosów czynników są toksyny, wolne rodniki i różnego rodzaju zanieczyszczenia, które:
- utrudniają dostęp do powietrza;
- blokują ujścia gruczołów;
- zapychają skórę;
- mogą wywoływać nieprzyjemne reakcje alergiczne;
- podrażniają skórę.
Co zrobić, żeby się przed tym uchronić?
Oczyszczanie to podstawa
Zanim pójdziemy spać, powinniśmy zmyć makijaż. Po powrocie z wystrzałowej imprezy powinnyśmy umyć włosy, żeby pozbyć się resztek środków do stylizacji. I tak dalej. Zastanówcie się, po co tak właściwie to robimy.
Każdego dnia nasza skóra i włosy są narażone na szkodliwe działanie dziesiątek substancji. Z jednej strony tych z otoczenia, które wiszą w zanieczyszczonym powietrzu. Z drugiej tych, po które sami sięgamy, stosując kosmetyki o budzącym wątpliwości składzie. Ta chemia niestety wcale nie jest obojętna naszej skórze i włosom. Ma ogromny wpływ na ich kondycję oraz wygląd.
Właśnie dlatego raz na jakiś czas powinnyśmy zafundować sobie detoks i zastosować głęboko oczyszczające preparaty.
Składniki kosmetyków, dzięki którym oczyścić skórę
Kosmetyki oczyszczające też warto stosować z głową. Nie polecam częstego używania kwasów albo silnych, chemicznych oczyszczaczy. Sięgajmy po naturalne środki, dzięki którym też pozbędziemy się zanieczyszczeń, np.:
- olejki – wykorzystuje się je najczęściej do OCM, czyli oczyszczania twarzy olejami; świetnie zmywają ze skóry zabrudzenia, a nawet wodoodporny makijaż, przy okazji pielęgnując i natłuszczając skórę;
- maski węglowe – są świetnymi kosmetykami detoksykującymi, dzięki zawartości jednego cudownego składnika; węgiel aktywny usuwa nie tylko nadmiar sebum, ale też zanieczyszczenia i toksyny, z którymi wiążą się jego cząsteczki; co ciekawe maski z węglem aktywnym można stosować zarówno na skórę, jak i włosy;
- glinki – mistrzynią w oczyszczaniu jest glinka zielona, która króluje wśród glinek stosowanych w kosmetyce (w jej składzie znajduje się ponad 10 minerałów); działa jak magnes, który przyciąga toksyny, oczyszczając i odtruwając skórę;
- witamina E – czyściciel wolnych rodników, czyli jeden z najsilniejszych antyoksydantów dostępnych na rynku; nie tylko oczyszcza, ale też wspomaga odnowę komórkową, zapobiega przedwczesnemu starzeniu i upiększa;
- sól morska – nie jest aż takim wyłapywaczem toksyn jak np. węgiel aktywny, ale świetnie oczyszcza skórę z martwego naskórka i zanieczyszczeń, jeśli zrobimy na jej bazie domowy peeling oczyszczający.
Podobne właściwości, co powyższe składniki oczyszczające, mają również: algi morskie, błoto z morza martwego, zielona herbata, zielona kawa i jagody acai. Ich działanie detoksykujące jest jednak nieco słabsze, a ja sama stosuję je zdecydowanie rzadziej.
Kosmetyczny detoks skóry – zrób go dziś
Oczyszczanie to jedno. Równie ważne jest zrobienie sobie raz na jakiś czas urlopu od kosmetyków. Codzienny makijaż jest męczący dla naszej skóry, podobnie jak używanie wielu produktów do stylizacji włosów.
Warto znaleźć przynajmniej raz na tydzień dzień, w którym nie użyjemy lakieru do włosów, nie nałożymy fluidu, nie pomalujemy ust i rzęs. To dzień, w którym nasza skóra i włosy odpoczną od nadmiaru kosmetyków, będą mogły się zregenerować.
Inna wersja detoksy zakłada, że na kosmetyczny odwyk udajemy się co miesiąc, ale trwa on aż tydzień. Wybierzcie tę wersję, która wam pasuje.
Czy regularne oczyszczanie skóry i włosów coś daje?
Po jednym razie na pewno nie zauważycie efektów. Choć dobra maseczka węglowa potrafi czasami dać skórze uczucie „wolności” od zanieczyszczeń.
W rzeczywistości detoks w pielęgnacji działa długofalowo – oczyszczamy skórę i włosy regularnie, aby poprawić ich kondycję teraz oraz utrzymać ten stan w przyszłości. To bardziej profilaktyka, bo oczyszcza się po to, żeby zapobiec szkodliwemu działaniu składników, których nasz organizm nie lubi.
0 Komentarz