15 49.0138 8.38624 1 0 4000 1 http://kluczdopiekna.pl 300

Skąd się biorą worki pod oczami? Sposoby na worki pod oczami

sposoby na worki pod oczami

Opuchlizna pod oczami, czyli popularne worki, pojawiają się z różnych powodów ‒ zarówno błahych (chociażby nieprzespana noc), jak i poważnych (na przykład choroba). Skąd się biorą worki pod oczami i jak się ich pozbyć? Przedstawiamy domowe sposoby i profesjonalne zabiegi na worki pod oczami.

Skąd się biorą worki pod oczami?

Opuchlizna dolnych powiek jest następstwem zastojów limfy w tkankach podskórnych. Za ich powstawanie winę ponoszą czynniki genetyczne, dojrzały wiek, tryb życia lub niektóre choroby.

Jeżeli worki pod oczami mają nasi rodzice, jest duże prawdopodobieństwo, że i my będziemy je mieć. Opuchlizna w tych rejonach często pojawia się z wiekiem, kiedy spada napięcie mięśnia okrężnego oka, a tkanki wokół niego słabną. Równie dobrze worki pod oczami mogą być konsekwencją niezdrowego trybu życia, to znaczy częstego zarywania nocy, nieprzestrzegania diety, nadużywania papierosów i alkoholu. Ta przypadłość często dotyka osób, które prowadzą siedzący tryb życia; gdy limfa krąży wolniej, produkty przemiany materii nie są odprowadzane do naczyń chłonnych, lecz gromadzą się w tkance podskórnej. Także regularne opalanie się może przyczynić się do powstawania worków pod oczami.

Niestety, podpuchnięte dolne powieki mogą także świadczyć o chorobach, zwłaszcza serca, nerek, tarczycy lub układu krążenia. Wszystkie one skutkują zatrzymywaniem się wody, a niekiedy nawet alergią.

Sposoby na worki pod oczami

Domowe sposoby na worki pod oczami

Na szczęście, worki pod oczami można zmniejszyć lub zamaskować. Warto zacząć od wieczornego wywietrzenia pokoju i wypicia szklanki wody przed snem. Najbardziej wskazana pozycja do spania to ta z uniesioną głową. Z kolei rano dobrze jest przemyć twarz chłodną wodą.

Kosmetyki na worki pod oczami

Opuchliznę pod oczami pomogą zniwelować lekkie, beztłuszczowe żele odświeżająco-chłodzące lub kremy pobudzające krążenie krwi i limfy. Najskuteczniejsze są te, które zawierają witaminę C i K, kofeinę oraz wyciągi ze świetlika, miłorzębu japońskiego, pietruszki, bławatka lub arniki. Po aplikacji należy wmasować wybrany kosmetyk w sposób, który pomoże odblokować naczynka limfatyczne i usunąć nadmiar limfy. W tym celu delikatnie rozprowadzamy krem, muskając powieki opuszkami palców. Następnie środkowym palcem punktowo uciskamy powieki – najpierw górną, a potem dolną. Masaż nie jest konieczny, jeżeli kosmetyk ma metalowy aplikator, który automatycznie masuje skórę podczas nakładania preparatu. Raz na kilka dni warto nałożyć maseczkę zmniejszającą obrzęki. Bardzo skuteczne są żelowe okulary, zwłaszcza te w postaci płatków nasączonych substancjami poprawiającymi mikrokrążenie. Przed zastosowaniem trzeba je schłodzić w lodówce, ponieważ dopiero wtedy zmniejszą obrzęk.

Chłodne kompresy na worki pod oczami

Na powieki warto położyć schłodzone w zamrażarce plastry ogórka lub pokruszone kostki lodu owinięte w foliowe torebki lub bawełnianą ścierkę. Chłodne kompresy zwężają naczynia limfatyczne i usuwają nadmiar zalegającego w nich płynu. Należy z nimi poleżeć około dziesięciu minut. Równie dobrze można wykorzystać kostki lodu do masażu okolic oczu. W tym celu wystarczy przykładać je do skóry i delikatnie uciskać opuchnięte miejsca w kierunku od środka do zewnętrznych kącików.

Schłodzone łyżeczki na worki pod oczami

Działają na podobnej zasadzie co chłodny kompres. Po schłodzeniu stalowych łyżeczek w lodówce umieszczamy je na oczach wygiętą stroną do dołu i leżymy tak około dziesięciu minut.

Woreczki z herbatą na worki pod oczami

Ogrzewamy je w letniej wodzie przez kilka minut, po czym przykładamy do opuchlizny; zawarta w herbacie kofeina zwęża naczynia i redukuje obrzęk. Z takim kompresem warto poleżeć nawet przez pół godziny.

Okłady z plastrów ziemniaka na worki pod oczami

Ziemniaki zawierają dużo potasu, który zmniejsza opuchliznę, i skrobię o właściwościach łagodzących stany zapalne. Ziemniaka należy obrać i umyć. Następnie odkrawamy dwa plastry o grubości mniej więcej pół centymetra i kładziemy na dolnej powiece na pięć, dziesięć minut.

Zabiegi na worki pod oczami

Jeżeli nie jesteśmy w stanie zwalczyć worków pod oczami domowymi sposobami, warto udać się do kosmetyczki. Opuchliznę pomoże zmniejszyć drenaż limfatyczny tych okolic, czyli specjalny masaż, który poprawia przepływ limfy i innych płynów tkankowych. Innym zabiegiem, wykonywanym tym razem w gabinecie medycyny estetycznej, jest Light Eyes Ultra, podczas którego pod skórę jest wstrzykiwany koktajl substancji pielęgnacyjnych metodą mezoterapii. Zabieg poprawia mikrokrążenie, zwiększa elastyczność skóry i zmniejsza tendencję do gromadzenia się płynów wokół oczu. Podobne efekty daje zabieg Dermaheal Eyebag Solution, podczas którego w dolną powiekę jest wstrzykiwany koktajl peptydów biomimetycznych, który stymuluje drenaż limfatyczny i zapobiega zastojom płynów w tkankach.

Makijaż na worki pod oczami

Nie ma skutecznego sposobu na zmniejszenie opuchlizny za pomocą makijażu, za to istnieją sztuczki, które odwrócą od niej uwagę. Pierwszą z nich jest naniesienie rozświetlacza lub korektora (o ton jaśniejszego od karnacji) na wewnętrznych kącikach oczu. Wystarczy nałożyć go na granicy opuchlizny i skóry oraz dokładnie zatrzeć. Tak zamaskowane miejsca można lekko przypudrować pod warunkiem, że przedtem nie zaaplikowałyśmy na nie podkładu.

sucha skóra
Poprzedni Post
Czy sucha skóra może być objawem choroby? Przyczyny suchej skóry
metody depilacji twarzy
Następny Post
W jaki sposób pozbyć się zbędnego owłosienia? Metody depilacji twarzy

0 Komentarz

Zostaw Odpowiedź